China SEMIKRON SKKT280/22E SCR Module 2200V 280A Dual Thyristor Module
  1. China SEMIKRON SKKT280/22E SCR Module 2200V 280A Dual Thyristor Module
  2. China SEMIKRON SKKT280/22E SCR Module 2200V 280A Dual Thyristor Module
SEMIKRON SKKT280/22E SCR Module 2200V 280A Dual Thyristor Module
Packaging Details New original box
On-state voltage 1.7 – 1.9V
Brand Name SEMIKRON
Model Number SKKT280/22E
Place of Origin Germany
Product Specification
Packaging Details New original box On-state voltage 1.7 – 1.9V
Brand Name SEMIKRON Model Number SKKT280/22E
Place of Origin Germany
SEMIKRON SKKT280/22E SCR Module
Product Overview
Key Specifications
Voltage Rating 2200V repetitive peak voltage
Current Rating 280A average on-state current (440A RMS)
Package Type SEMIPACK 3
Operating Temperature -40°C to +125°C
Technical Features
  • Aluminum nitride (AlN) ceramic baseplate for superior thermal dissipation
  • 4000V electrical isolation for enhanced safety