China 1200V 25A NPT Trench IGBT Transistor Module FGA25N120ANT FGA25N120ANTD
  1. China 1200V 25A NPT Trench IGBT Transistor Module FGA25N120ANT FGA25N120ANTD
1200V 25A NPT Trench IGBT Transistor Module FGA25N120ANT FGA25N120ANTD
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Part number FGA25N120ANT FGA25N120ANTD
Condition New
Volt 1200 V, 25 A
Stock In Stock
Brand Name Fairchild
Model Number FGA25N120ANT
Product Specification
Part number FGA25N120ANT FGA25N120ANTD Condition New
Volt 1200 V, 25 A Stock In Stock
Brand Name Fairchild Model Number FGA25N120ANT
High Light NPT IGBT Transistor ModuleFGA25N120ANT IGBT Transistor ModuleFGA25N120ANTD
FGA25N120ANT FGA25N120ANTD 1200 V, 25 A NPT Trench IGBT
Pros and Cons of Buying FGA25N120ANT: Is it Worth Your Investment?
Pros:
2. Superior Performance: With a maximum current rating of 25A and a maximum voltage rating of 1200V, this device can handle even the most demanding power electronics applications with ease.
Cons:
Technical details:
Mounting Style Through Hole
Collector- Emitter Voltage VCEO Max 1200 V
Minimum Operating Temperature -55 C
Maximum Operating Temperature +150 C
Packaging Tube
Package TO-3P-3
Maximum Gate Emitter Voltage 2 V
Continuous Collector Current Ic Max 50 A
Height 18.9 MM
Length 15.8 MM
Width 5 MM