| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Efficiency | 48%-81% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 3-24v, 12V |
| Torque | 1-13 g.cm, 20/18(g.cm) |
| Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-520 |
| Gear box size | 32.8mm |
| Speed | 2000rpm-15000rpm |
| Rotating speed | 3500/4000(rpm) |
| Current | 18/22(mA) |
| Output | 0.75/0.69(w) |
| Name | DC Electric Motors |
| Model Number | FT-520 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized DC3-12V High Speed 2500-28000rpm Big Torque Strong Magnetism 130
High Speed 2500-3500RPM DC12V Baleno Motor for Air Coolers and Stand Fans
High Speed 100% Copper Baleno Motor 12V Baleno Motor
Customized FT-500TB DC 3-24V High Speed 2000-10000RPM Portable Juicer Motors
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 1150mA | Efficiency | 48%-81% |
| Commutation | Brush | Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-48w | Rated voltage | 3-24v, 12V |
| Torque | 1-13 g.cm, 20/18(g.cm) | Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-520 | Gear box size | 32.8mm |
| Speed | 2000rpm-15000rpm | Rotating speed | 3500/4000(rpm) |
| Current | 18/22(mA) | Output | 0.75/0.69(w) |
| Name | DC Electric Motors | Model Number | FT-520 |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | 24v dc electric motors ,24v bldc electric motors ,micro dc electric motors | ||
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-520-11640
|
12
|
3500
|
18
|
2942
|
95
|
0.75
|
20
|
460
|
134
|
|||||||||
|
FT-520-12570
|
12
|
4000
|
22
|
3225
|
96
|
0.69
|
18
|
380
|
100
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!