Products
Manufacturer of a wide range of products which include FT-2418 High Torque Brushless DC Motor 12V 24V Permanent Magnet Electric Motor,FT-2410 BL Motor 6500rpm High Torque 12V Brushless Motor DC Motor,Permanent Magnet DC Electric M...
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque Brushless DC Motor |
| Motor Type | FT-2418 |
| Motor Size | 27*18mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-2418 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque 12V Brushless Motor |
| Motor Type | FT-2410 |
| Motor Size | 27*10mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-2410 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | DC Electric Motors |
| Motor Type | FT-500 |
| Motor Size | 32.5*19.3mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-500 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque Electric DC Motor |
| Motor Type | FT-31ZY |
| Motor Size | 57*31mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-31ZY |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | DC Electric Motors |
| Motor Type | FT-520 |
| Motor Size | 33*22.7mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-520 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | 12v DC Micro Motor |
| Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Efficiency | 48%-81% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 13 g.cm, 20/18(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-520 |
| Gear box size | 32.8mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2000rpm-15000rpm |
| Rotating speed | 3500/4000(rpm) |
| Current | 18/22(mA) |
| Output | 0.75/0.69(w) |
| Model Number | FT-520 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | DC Electric Motors |
| Motor Type | FT-190 |
| Motor Size | 39.5*20.7mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-190 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | Direct Current Electric Motor |
| Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Efficiency | 48%-81% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-520 |
| Gear box size | 32.8mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2000rpm-15000rpm |
| Rotating speed | 3500/4000(rpm) |
| Current | 18/22(mA) |
| Output | 0.75/0.69(w) |
| Model Number | FT-520 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 0.1-5A |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-50w, 0.3-138w |
| Rated voltage | 3-24v |
| Speed Rpm | 2500-15000rpm |
| Torque | 1-500gf.cm |
| Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Application | Automatic Product |
| Voltage | 3-24V |
| Function | Automatic Control |
| Shaft type | OEM Shaft |
| Brush Type | Cabon Brush |
| Rated current | 0.4-2.1A |
| Rated torque | 10g.cm-300g.cm |
| Customized | Accepted |
| Name | DC Electric Motors |
| Model Number | FT-500 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 1-25A |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated voltage | 3-24v |
| Torque | 50-1200g |
| Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Motor type | FT-775 |
| Application | Home Applicance |
| Size | 66X42mm |
| Diameter | 42mm |
| Shaft diameter | 8MM-D |
| Typical Applications | Automotive Product |
| Rated Speed | 2800rpm/3400rpm/4500rpm-21000rpm |
| Feature | High Efficiency |
| Model Number | FT-775 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!