| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50,000 pieces per 15–30 working days |
| Delivery Time | 25-50 work days |
| Packaging Details | 2000/Reel |
| Name | 1.5mm Pitch Sunken Vertical SMT Female Pin Header |
| Pitch | 1.5mm |
| Structure Type | Dual Row, Sunken Vertical SMT |
| Rated Current | 1A Per Pin |
| Rated Voltage | 50V AC/DC |
| Withstanding Voltage | 500V AC for 1 Minute |
| Contact Resistance | ≤20mΩ |
| Insulation Resistance | ≥500MΩ |
| Operating Temperature | -25°C ~ +85°C |
| Optional Specifications | Other Dual Row Pin Counts (Customizable) |
| PIN Material | Brass,Tin Plated |
| Insulation Material | High Temperature Resistant LCP |
| Main Application | AD LED Light Board, LED Advertising Light Box, LED Backlight Module, LED Lighting PCB Connection |
| Brand Name | SHENGRUI |
| Model Number | 202061220215032xx30001 |
| Certification | RoHS,Reach |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
1.5mm Dual Row Pin Header Connector – Right Angle Pin, LED PCB Board-to-Board
1.5mm Pitch Vertical SMT Pin Header Connector, LCP Housing Brass Tin Plated,
1.5mm Pitch Horizontal SMT Pin Header, Brass Tin Plated, LCP Housing, For AD LED
1.5mm Pitch Bent Pin Header Custom Square Pin Connector
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 50,000 pieces per 15–30 working days |
| Delivery Time | 25-50 work days | Packaging Details | 2000/Reel |
| Name | 1.5mm Pitch Sunken Vertical SMT Female Pin Header | Pitch | 1.5mm |
| Structure Type | Dual Row, Sunken Vertical SMT | Rated Current | 1A Per Pin |
| Rated Voltage | 50V AC/DC | Withstanding Voltage | 500V AC for 1 Minute |
| Contact Resistance | ≤20mΩ | Insulation Resistance | ≥500MΩ |
| Operating Temperature | -25°C ~ +85°C | Optional Specifications | Other Dual Row Pin Counts (Customizable) |
| PIN Material | Brass,Tin Plated | Insulation Material | High Temperature Resistant LCP |
| Main Application | AD LED Light Board, LED Advertising Light Box, LED Backlight Module, LED Lighting PCB Connection | Brand Name | SHENGRUI |
| Model Number | 202061220215032xx30001 | Certification | RoHS,Reach |
| Place of Origin | China |
This 1.5mm pitch sunken vertical SMT female pin header is a professional PCB connection component specially designed for AD LED light board and LED lighting module applications. Adopting a sunken vertical surface mount structure, it fits the limited assembly space of LED light boards perfectly, with stable mounting and reliable contact performance.
It adopts dual-row design, with 2*2 pin as the most mainstream and widely used specification, and other dual-row pin counts can be matched according to actual application needs. The contact terminal is made of high-quality brass with tin plating, featuring excellent electrical conductivity, oxidation resistance and long-term stable contact; the insulation housing is made of high-temperature LCP material, which can withstand SMT reflow soldering high temperature, no deformation and good insulation performance.
With professional sunken vertical SMT design, it is compatible with automatic SMT placement equipment, effectively improving the production efficiency of LED lighting products. It is widely used in AD LED light boards, LED advertising light boxes, LED backlight modules, LED driver PCBs and other related lighting circuit board connection scenarios, becoming an ideal connection choice for the LED lighting industry.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2010
Total Annual:
8000000-15000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Shengrui Technology Co., Ltd. was established in 2010 with a registered capital of 2 million RMB. Currently, we have more than 100 employees. We are a professional manufacturer specialized in the production and sales of terminal blocks, connectors, wiring harnesses, docking s... Dongguan Shengrui Technology Co., Ltd. was established in 2010 with a registered capital of 2 million RMB. Currently, we have more than 100 employees. We are a professional manufacturer specialized in the production and sales of terminal blocks, connectors, wiring harnesses, docking s...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!