| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50,000 pieces per 15–30 working days |
| Delivery Time | 20-45 work days |
| Packaging Details | 2000/Bulk Pack |
| Pitch | 1.5mm |
| Rows | 2x2Pin |
| Current Rating | 1A |
| Voltage Rating | 50V AC/DC |
| Withstanding Voltage | 500V AC |
| Contact Resistance | ≤20mΩ |
| Insulation Resistance | ≥500MΩ |
| Temp Range | -25°C ~ +85°C |
| PIN Material | Brass |
| Insulation Material | High Temperature Resistant LCP |
| Core Application | AD LED Light Board, LED Advertising Lamp Panel, LED Backlight Module, LED Lighting PCB Connection |
| Brand Name | SHENGRUI |
| Model Number | 2010612102150220210001 |
| Certification | RoHS,Reach |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
1.5mm Pitch Vertical SMT Pin Header Connector, LCP Housing Brass Tin Plated,
1.5mm Pitch Horizontal SMT Pin Header, Brass Tin Plated, LCP Housing, For AD LED
1.5mm Pitch Sunken Vertical SMT Female Pin Header 2×2 Dual Row for LED Light
1.5mm Pitch Bent Pin Header Custom Square Pin Connector
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 50,000 pieces per 15–30 working days |
| Delivery Time | 20-45 work days | Packaging Details | 2000/Bulk Pack |
| Pitch | 1.5mm | Rows | 2x2Pin |
| Current Rating | 1A | Voltage Rating | 50V AC/DC |
| Withstanding Voltage | 500V AC | Contact Resistance | ≤20mΩ |
| Insulation Resistance | ≥500MΩ | Temp Range | -25°C ~ +85°C |
| PIN Material | Brass | Insulation Material | High Temperature Resistant LCP |
| Core Application | AD LED Light Board, LED Advertising Lamp Panel, LED Backlight Module, LED Lighting PCB Connection | Brand Name | SHENGRUI |
| Model Number | 2010612102150220210001 | Certification | RoHS,Reach |
| Place of Origin | China |
Designed for AD LED light boards, PCB board-to-board interconnection with 1.5mm pitch. Available in Right Angle (90°), Straight (180°), Vertical SMT, Horizontal SMT types; 2*2 dual-row is the most popular configuration.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2010
Total Annual:
8000000-15000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Shengrui Technology Co., Ltd. was established in 2010 with a registered capital of 2 million RMB. Currently, we have more than 100 employees. We are a professional manufacturer specialized in the production and sales of terminal blocks, connectors, wiring harnesses, docking s... Dongguan Shengrui Technology Co., Ltd. was established in 2010 with a registered capital of 2 million RMB. Currently, we have more than 100 employees. We are a professional manufacturer specialized in the production and sales of terminal blocks, connectors, wiring harnesses, docking s...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!