| Name | Indoor WiFi Surveillance Camera |
| Rotation | Pan 0-350º & Tilt 0-90º |
| Night vision | 10m |
| Audio | Dual-Way Audio |
| Power Adaptor | 5V/1A |
| Lens | 3.6mm |
| Resolution | 2.0Mp/3.0Mp/4.0Mp |
| App | ICSee |
| Brand Name | OEM Brand |
| Model Number | WIP-SP200JC |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
High Resolution 2MP WiFi Camera 5V Home Security Indoor Camera Support Night
3MP Indoor WiFi Camera 360 PTZ Light Bulb WiFi Security Camera Remote Control
Wireless WiFi Baby Monitor Camera Mobile App Controlled Camera 2K
Automatic Tracking Indoor WiFi Camera 2MP / 3MP / 4MP Wide Angle PTZ Camera
Product Specification
| Name | Indoor WiFi Surveillance Camera | Rotation | Pan 0-350º & Tilt 0-90º |
| Night vision | 10m | Audio | Dual-Way Audio |
| Power Adaptor | 5V/1A | Lens | 3.6mm |
| Resolution | 2.0Mp/3.0Mp/4.0Mp | App | ICSee |
| Brand Name | OEM Brand | Model Number | WIP-SP200JC |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI | ||
| High Light | 2MP Indoor WiFi Surveillance Camera ,4MP Indoor WiFi Surveillance Camera ,OEM Home Security Monitor Camera | ||
Indoor Wifi Surveillance Camera on Sale Home Security Camera 2MP/3MP/4MP Baby Monitor
Features:
● 2.0Mp/3.0Mp/4.0Mp High Resolution
● Lens: 3.6mm lens
● AI Human Detection
● Auto Tracking: Pan 0-350º & Tilt 0-90º
● Support Cloud Storage & 128G micro SD
● Alarm, Remote Playback, Motion Detetion
● High Quality Dual-Way Audio
● Night Vision: 10m
● ONVIF & CMS Surveillance
● Power supply: DC5V
What's included:
● 1 x WiFi Camera
● 1 x User Manual
● 1 x Screw Bag
● 1 x QC Pass Card
● 1 x DC 5V Power Adapter
Product Supports:
● OEM / ODM Support
● Giftbox Customized
● Free Logo Printing
Specification Sheet:
| Exterior | PT camera |
| Applicable scene | Indoor |
| Sensor model | SC1345 |
| Sensitivity | normal |
| Effective Pixels | 3Mp |
| Zoom | No |
| aperture | F1.8 |
| Horizontal field of view | 104° |
| Vertical field of view | 83° |
| Diagonal perspective | 62° |
| Minimum illumination | 2Lux(Colorful Night Vision Mode) |
| 0.3Lux(Normal Night Vision Mode) | |
| N/A | |
| Video encoding | 3MP Max 20 FPS/s |
| Audio coding | H.264 |
| Video bitrate | G711A |
| Dynamic bit rate | 3MP:PBR≤1536 Kbps |
| Support | |
| Digital wide dynamic adjustment | Support;WDR:98dB; |
| WiFi | SV6158 |
| processor | Fullhan FH8626 |
| operating system | Linux |
| FLASH | 8M |
| Infrared fill light | Support |
| Number and power of infrared ill light | 6pcs;0.3W/pc |
| White light fill light | Not Support |
| Number and power of white light | N/A |
| Infrared night vision | Support |
| Night vision switching method | Automatic switching /Manual switching |
| Full color night vision | Not Support |
| Infrared night vision distance | 8M |
| Full color night vision distance | / |
| Voice intercom | Support Two-way Audio |
| microphone | Support;Built-in |
| Microphone sensitivity | 38dB |
| Pickup distance | 3-4M |
| speaker | Support; Built-in |
| (Built-in) speaker power | 1W |
| Echo cancellation | Support |
| Motion detection | Support |
| Wired network | N/A |
| Wi-Fi standard | IEEE 802.11 b/g/n |
| HD/SD switching | Support |
| Turn on/off the camera | Support |
| Screen rotation | Support |
| Motion Detection | Support |
| Device sleep RTC clock | Not Support |
| Server clock synchronization | Support |
| Waterproof and dustproof grade | N/A |
| Power supply | USB 5V |
| Maximum power | 5W |
| rated power | 4W |
| Video review | Cloud storage, SD card |
| Storage (extended) | Cloud storage, TF card (MAX128G) |
| Operating temperature | 0℃~50℃,Humidity≤95% (no condensation) |
| Pitch angle | 90° |
| Rotating angle of view | 355 |
| size | 150*129*99mm |
| weight | 330g |
| Body material | ABS plastic |
| Bracket material | N/A |
| Power cord length | 2M |
| Installation method | Plane placement |
| Lightning protection level | 2kv |
More Information:
It comes with multiple practical features, including HD night vision, two-way audio, and WiFi connectivity. These functions work together to meet daily home security needs.
![]()
When unwanted activity is detected, you can trigger the siren remotely through the app. This helps to deter intruders and protect your home effectively.
![]()
The sound detection function helps capture special sounds such as broken objects or a crying baby. It allows you to respond promptly to potential issues at home.
![]()
With clear two-way audio, you can ask family members about their current activities and get instant replies. It makes daily interaction more convenient and connected.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu... About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!