| Name | WiFi Home Alarm System |
| Accessories Frequency | 433mHz |
| Display | 7" IPS Screen |
| Connectivity | WIFI+4G |
| Alarm Panel Power Supply | 110/220VAC to Type-C 5V, 2000mA |
| Operation Temperature | -10~55℃ |
| App | Tuya |
| Voice Control | Support Alexa & Google Assistant |
| Brand Name | OEM Brand |
| Model Number | WIP-AK011 |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
Tuya WiFi Smart Alarm 110dB WiFi Home Security Alarm With PIR Motion Sensor Door
110dB Tuya Smart Alarm 433mHz Tuya WiFi Alarm System With Motion Detector Door
4.3 Inch Touch Screen Security System SOS GSM 4G WiFi Smart Security System
433mHz Tuya Smart Alarm GSM Wireless Home Security Alarm System With PIR
Product Specification
| Name | WiFi Home Alarm System | Accessories Frequency | 433mHz |
| Display | 7" IPS Screen | Connectivity | WIFI+4G |
| Alarm Panel Power Supply | 110/220VAC to Type-C 5V, 2000mA | Operation Temperature | -10~55℃ |
| App | Tuya | Voice Control | Support Alexa & Google Assistant |
| Brand Name | OEM Brand | Model Number | WIP-AK011 |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI | ||
| High Light | 7 inch touch screen home alarm ,WiFi wireless security kit ,Tuya smart alarm system | ||
Tuya WiFi Home Alarm System 7 Inch Touch Screen Wireless Security Kit with APP Control
Product Introduction:
This all-in-one smart home alarm kit from CAMWON features a 7-inch high-definition touch screen control panel, designed to deliver intuitive, centralized management of your home security system. It integrates seamlessly with a full suite of wireless sensors and remote controls, creating a comprehensive defense system that protects your home 24/7. With user-friendly operation and reliable performance, it’s the ideal choice for modern families seeking peace of mind.
Features:
● 7-inch IPS Full-color Display Screen
● 24/7 Real-time Monitoring & Instant Notification
● AI-powered Smart Alerts
● Built-in Siren & Buzzer
● Multi-connectivity Support
● ONVIF & CMS Compatibility
What's include:
1* Smart Hub
1* PIR sensor
1* Door sensor
2* Remote control
1* Siren
Accessory: sticker, user manual, power adaptor
Product Supports:
● OEM / ODM Support
● PID Customization
● Giftbox Customized
● Free Logo Printing
Specification Sheet:
| Alarm Panel | |
| Power Supply: | 110/220VAC to Type-C 5V, 2000mA |
| Backup Battery: | 3.7V, 5000mAh Lithium Battery |
| Avg. Consumption: | <300mA@screen off, <650mA@screen on |
| Siren Output: | <500mA@high volume mode, <50mA@low volume mode |
| Radio Frequency: | 433Mhz |
| Cellular: Cat-1 | LTE-FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 (for SA version) |
| LTE-FDD B1/B3/B5/B7/B8/B20 (for E version) | |
| LTE-FDD B1/B3/B5/B8 and LTE-TDD B34/38/39/40/41 (for C version) | |
| SIM Card: | 4FF/Nano |
| Wi-Fi: | IEEE802.11b/g/n |
| Connectivity: | wireless siren, up to 10 remote tags, up to 100 sensors |
| Operation Temperature: | -10~55℃ |
| Door/Window Sensor | |
| Power Supply: | DC 3V (CR2032 Lithium Battery x1) |
| Consumption: | <8uA@Standby, <15mA@Alarm |
| Transmitting Distance: | <150m (Open Area/No Interference) |
| Radio Frequency: | 433Mhz/FSK |
| Operation Temperature: | -10~55℃ |
| PIR Motion Sensor | |
| Power Supply: | 1.5V AA Battery x3 |
| Consumption: | <15uA@Standby, <25mA@Alarm |
| Motion Distance: | <12meters |
| Motion Range: | 110° |
| Transmitting Distance: | <150m (Open Area and No Interference) |
| Radio Frequency: | 433Mhz/FSK |
| Operation Temperature: | -10~55℃ |
| Remote | |
| Power Supply: | DC 3V (CR2025 Lithium Battery x1) |
| Consumption: | <5uA@Standby, <15mA@Alarm |
| Transmitting Distance: | <150m (Open Area and No Interference) |
| Radio Frequency: | 433Mhz/FSK |
| Operation Temperature: | -10~55℃ |
More Information:
Designed for modern homes, this alarm kit combines a user-friendly 7-inch touch screen interface with comprehensive safety features. The intuitive interface displays system status at a glance, while the included wireless remotes and sensors create a layered security network. You can easily arm the system when leaving home, switch to stay mode for nighttime protection, or disarm it with a simple tap. The touch screen also acts as a smart home dashboard, keeping you informed of time, temperature, and weather, while ensuring your home remains protected against intrusions, with instant alerts and reliable performance around the clock.
![]()
Can Add 5 phone numbers and SMS notification phone numbers
Supports SIM cards. Via SIM it is also possible to arm and disarm remotely in case of emergency, even without internet connection.
![]()
Built-in 5000mAh Battery
There is no need to worry about protection failure when there is a sudden power outage, the alarm panel has a built-in 5000mAh.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu... About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!