| Name | WiFi Solar Camera |
| Resolution | 2.0MP+2.0MP |
| Lens | 3.6mm+3.6mm |
| Battery | 12000mAh |
| IR Range | 15M |
| Audio | Dual-Way Audio |
| Waterproof | IP66 |
| App | Camhi |
| Brand Name | OEM Brand |
| Model Number | WIP-CP200AU |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
PTZ Bullet Smart WiFi Solar Camera 2MP 1080P HD Security Camera
4MP Tuya WiFi Camera HD Smart Battery Camera IP65 Waterproof
2MP Outdoor 4G Solar Camera OEM / ODM WiFi Smart CCTV Camera 24 Hours Online
IP65 Waterproof WiFi Solar Camera 4MP Tuya Smart Security Camera Full Color
Product Specification
| Name | WiFi Solar Camera | Resolution | 2.0MP+2.0MP |
| Lens | 3.6mm+3.6mm | Battery | 12000mAh |
| IR Range | 15M | Audio | Dual-Way Audio |
| Waterproof | IP66 | App | Camhi |
| Brand Name | OEM Brand | Model Number | WIP-CP200AU |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI | ||
| High Light | Outdoor WiFi Solar Camera ,2K 4MP Solar Camera ,4MP Solar Camera Low Power | ||
Outdoor 2K 4MP Solar Panel Energy Low Power Wifi Security Network PTZ Solar Camera
Product Introduction:
Featuring two 3.6mm lenses, the camera captures 3MP resolution video with a wide viewing angle, minimizing blind spots and offering comprehensive coverage of large outdoor areas. The dual-lens system enhances scene detail and provides a more complete security perspective. It supports 350° horizontal and 90° vertical rotation, allowing you to remotely adjust the viewing angle through the mobile app and monitor activity in all directions with ease.
Features:
● 8W Solar Panel & 12,000mAh Batteries
● Resolution: 3.0Mp
● Lens: 3.6mm+3.6mm
● Infrared + White LED Lights Range: 15M
● 2* PIR motion sensor (max. 10 meters)
● Material: ABS Housing, Waterproof IP66
● PTZ angle: horizontal: 350°; Vertical: 90°
● High Quality Dual-Way Audio
● Support TF Card(Max 128G)
● Alarm: Push alert via app, FTP, Email
What's include:
● 1 x camera (Built in batteries)
● 1 x 8W solar panel
● 1 x bracket
● 1 x user manual
Product Supports:
● OEM / ODM Support
● PID Customization
● Giftbox Customized
● Free Logo Printing
Specification Sheet:
| APP | Camhi pro |
| Detector | Dual PIR + human detection (passive infrared + human motion detection) |
| Main Processor | GK7201V200 |
| Sensor | 1/2.9" CMOS |
| 4G Band | FDD :B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 |
| Network Protocol | TCP/IP,HTTP,TCP,UDP,SMTP,DHCP,DNS,P2P |
| Roating Angle | Pan: 320°, Tilt: 90° |
| Resolution | 1920*1080 |
| Lens | 3.6MM + 3.6MM |
| Power Supply Mode | Solar panel+ build in batteries |
| Solar Energy Power | 8W Solar panel, build in 12000mAh battery |
| Rated charging current | 1200MA(Max) |
| Night Vision | White light (fill light) and infrared optional |
| White Light Power: | 1.35W LED |
| Infrared Light Power | 1.35W LED |
| Detection Distance | 0-10 Meters |
| Detection Angle | 120º |
| Working temperature | –15°C~60°C |
| Working humidity | 0%~95%RH |
| Standby power consumption: | About 0.00025W |
| Working power consumption | Day≤2W, Night≤3W |
| Waterproof Level | IP66 |
| Package Size | 261*212*172MM |
| Package Weight | 2kg(6pcs 18650 battery are included) |
| Carton Size | 538*439*364mm |
| Carton Weight | 17kg |
| Carton Quantity | 8pcs/CTN |
More Information:
The fixed-position upper camera provides a wide panoramic viewing angle, which can capture the entire layout of your home, yard, or driveway, ensuring that no corner of your outdoor space is left unmonitored and effectively eliminating surveillance blind spots.
![]()
One dedicated monitoring shot is focused on the parking space, providing a stable, wide view of your vehicle area. It enables you to easily check the safety of your cars, detect suspicious movements around the parking lot, and keep track of any comings and goings in this key part of your property.
![]()
When a human is detected, the camera will automatically activate its tracking function to follow the moving target, adjust its viewing angle to keep the person in the frame, and capture clear footage of the entire activity process for later review.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu... About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!