| Name | Outdoor Security Cameras |
| Night vision | 10-15 meters |
| Resolution | 4MP/8MP |
| Audio | Two-way Audio |
| Lens | 3.6mm |
| Power Adaptor | 5V/1A |
| PTZ control | Pan 0-350º & Tilt 0-120º |
| App | Tuya |
| Brand Name | OEM Brand |
| Model Number | WIP-TP400AC |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
Smart Home 4MP Indoor Wireless Camera 2K Resolution PT Motion Detection Two-Way
Wi-Fi Monitor Camera with 2.8 Inch Screen Video Calling Intercom 4MP Baby
Wireless WiFi Indoor Security Camera Dual Lens 4MP AI Human Motion Detection
Tuya New Design PTZ Indoor IP Camera 3MP PTZ Network with Two Way Intercom
Product Specification
| Name | Outdoor Security Cameras | Night vision | 10-15 meters |
| Resolution | 4MP/8MP | Audio | Two-way Audio |
| Lens | 3.6mm | Power Adaptor | 5V/1A |
| PTZ control | Pan 0-350º & Tilt 0-120º | App | Tuya |
| Brand Name | OEM Brand | Model Number | WIP-TP400AC |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI | ||
| High Light | 5V Outdoor Security Cameras ,PTZ Bullet Network Camera ,PTZ Bullet Network Camera 3MP | ||
High Quality Outdoor Security Two-way Audio Solar Panels 3MP PTZ Bullet Network Camera
Product Introduction:
Featuring both IR and white lights, this camera provides 10–15 meters of night vision, ensuring clear footage even in total darkness. The dual-light setup enhances color accuracy and visibility under low-light conditions, making it suitable for round-the-clock monitoring. Whether it’s dusk, dawn, or midnight, you’ll always get reliable, high-quality images.
Features:
● 4.0MP, 3.6mm lens
● Auto Tracking Motion Detection Alarm
● IR Lights + White Lights
● Night vision: 10-15 meters
● Pan 0-350º & Tilt 0-120º
● Audio: Two-way Audio
● Support Local SD Card & Cloud Storage
● Power: 12V DC
What's include:
● 1 x Camera
● 1 x Power Cable
● 1 x Adapter
● 1 x Manual
● 1 x Screw bag
Product Supports:
● OEM / ODM Support
● PID Customization
● Giftbox Customized
● Free Logo Printing
Specification Sheet:
| APP | Tuya |
| Processor: | XM650V200 |
| Platform: | tuyasmart |
| Image sensor: | 1/3 HD CMOS 4 megapixel CMOS sensor(SC2336) |
| Manual video format: | MP4(1920*2160P, storage in mobile) |
| Video compression standard: | H.264 |
| Screenshot of pixels | 1920*2160P |
| Video pixels | 1920*2160P |
| Video frame rate: | Max 25 frame |
| Video playback mode: | Mobile client |
| Audio input and output: | Input: built in microphone; output: built-in speaker |
| Built in lens-ballhead camera: | 4.0MM |
| Focusing method: | Manual |
| Infrared night vision effect: | 4pcs ir lights,night vision 10 meters,power consumption 1W |
| White light effect: | 4 white light lamps, lighting, power consumption 1W |
| Focusing method: | Manual |
| Minimum illumination: | 0.1Lux/F1.2 |
| PTZ control: | Horizontal rotation 350 degrees vertical 90 degrees |
| Local storage: | Support MicroSD inserted 128GB card, support 24 hours of video or video alarm |
| Cloud Storage: | Support |
| Support multiple protocols: | HTTP,HTPPS,TCP,IPV4,UDP,ICMP,DHCP,DNS,QoS,ONVIF |
| Wifi: | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Motion detection: | Support |
| Video method: | Continuous video/Event video |
| Alarm action: | Mobile client push screenshot |
| Firmware upgrade: | Remote upgrade can be through the network |
| Multi-user sharing: | Family share to 20 users |
| Supply voltage: | 5V1.2A |
| Working temperature: | -30 degrees C ~40 C |
| Working environment: | Outdoor |
| Product size: | 115*135*155MM |
| Packing size: | 168*170*125MM |
| Net weight: | 500g |
| Gross weight/pc: | 650g |
| Carton size: | 51.9*52.5*52.2CM(36pcs/Carton) |
| Gross weight/carton: | 25Kg(Roughly estimated) |
| Packaging and accessories: | 1 Color box |
| 2 Inner support | |
| 3 Power supply | |
| 4 Screw package | |
| 5 Instructions | |
| 6 Wall fixed tray |
More Information:
Built with IP65 waterproof rating, it can withstand rain and harsh weather. You can save recordings to a TF memory card, and receive push messages when motion is detected.
![]()
When a delivery arrives, you can see the person on your phone screen and give instructions via the camera. It makes managing packages safer and more efficient, even when you’re not at home.
![]()
It allows multiplayer viewing, so family members can check the camera at the same time. Whether using a phone or laptop, everyone can stay connected to home.
![]()
The camera automatically adjusts its night vision mode based on activity. It saves power in infrared mode when quiet, and switches to color mode to capture clear details when someone approaches.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu... About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!