| Name | Home WiFi Camera |
| Resolution | 3MP |
| Lens | 4mm |
| Rotation | Pan 355° & Tilt 80° |
| Power Source | E27 Light Socket Powering |
| Leds | 6pcs IR Lights & 30pcs White Light |
| Audio | Two Way Audio |
| Color | White |
| Brand Name | OEM Brand |
| Model Number | WIP-TR300JC |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI, |
View Detail Information
Explore similar products
Smart Home 4MP Indoor Wireless Camera 2K Resolution PT Motion Detection Two-Way
Wi-Fi Monitor Camera with 2.8 Inch Screen Video Calling Intercom 4MP Baby
Wireless WiFi Indoor Security Camera Dual Lens 4MP AI Human Motion Detection
Tuya New Design PTZ Indoor IP Camera 3MP PTZ Network with Two Way Intercom
Product Specification
| Name | Home WiFi Camera | Resolution | 3MP |
| Lens | 4mm | Rotation | Pan 355° & Tilt 80° |
| Power Source | E27 Light Socket Powering | Leds | 6pcs IR Lights & 30pcs White Light |
| Audio | Two Way Audio | Color | White |
| Brand Name | OEM Brand | Model Number | WIP-TR300JC |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI, | ||
| High Light | Panoramic Home WiFi Camera ,360 Degree WiFi Security Bulb Camera ,WiFi Security Bulb Camera 2K | ||
4MP 2K Panoramic Home Smart E27 Bulb Floodlight PTZ Camera 360 WiFi Security Bulb Camera
Upgrade your home security with this all-in-one E27 bulb PTZ camera, designed for effortless installation and full-range protection. Featuring 4MP 2K high-definition resolution, it delivers crystal-clear live video and recordings, ensuring every detail stays sharp day and night.
Boasting a 360° panoramic viewing angle with smart PTZ control, the camera eliminates blind spots across your room, balcony, or hallway. Built-in bright floodlights enhance visibility in low-light conditions, while motion detection triggers instant alerts and automatic light activation to deter unwanted activity.
Easy to set up via WiFi and controlled through a dedicated app, this wireless security bulb camera supports remote viewing, two-way audio, and playback. Simply screw it into a standard E27 light socket for instant, wire-free home safety without complicated wiring.
Ideal for home, garage, shop, and apartment use, it combines the convenience of a light bulb with professional security performance for reliable 24/7 protection.
Package Included:
● Lamp Bulb Camera *1
● User Manual *1
● Screw Bag *1
Product Supports:
● OEM / ODM Support
● PID Customization
● Giftbox Customized
● Free Logo Printing
Specification Sheet:
| Model No.: | WIP-TR300JC |
| APP | Tuya |
| Technical parameter | |
| Processor: | XM533W1 |
| Platform: | Smart Life |
| Image sensor: | 1/4″ HD CMOS CMOS sensor(M146) |
| Manual video format: | MP4(1280*720P, storage in mobile) |
| Video compression standard: | H.264 |
| Video frame rate: | Max 25 frame |
| Video playback mode: | Mobile client |
| Audio input and output: | Input: Built in microphone; output: built-in speaker |
| Built in lens: | 4MM |
| Focusing method: | Manual |
| Infrared night vision effect: | 6pcs ir lights, night vision 10 meters, power consumption 0.6W; Control the ir light and IR-CUT switch through photoresistance |
| White light effect: | 30white light lamps, lighting, power consumption 1.5W |
| Focusing method: | Manual |
| PTZ control: | Horizontal rotation 350 degrees vertical 80degrees |
| Local storage: | Support MicroSD inserted 128GB card, support 24 hours of video or video alarm |
| Cloud Storage: | Support |
| Support multiple protocols: | HTTP,HTPPS,TCP,IPV4,UDP,ICMP,DHCP,DNS,0NFIV |
| Wifi: | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Motion detection: | Support |
| Video method: | Continuous video/Event video |
| Alarm action: | Mobile client push screenshot |
| Firmware upgrade: | Remote upgrade can be through the network |
| Multi-user sharing: | Family share to 20 users |
| Supply voltage: | 110V/220V |
| Working temperature: | -30 degrees C ~40 C |
| Working environment: | Indoor |
| Product size: | 76*74*184MM |
| Packing size: | 82*82*200MM |
| Net weight: | 263g |
| Gross weight/pc: | 350g |
| Carton size: | 42.5*34.3*42.2CM(40pcs/Carton) |
| Gross weight/carton: | 15Kg(Roughly estimated) |
| Packaging and accessories: | 1 Color box |
| 2 cellulose sponge | |
| 3 Screw package | |
| 4.Instructions | |
More Information:
【Full color night vision mode: 30 watts adjustable. Up and down floodlight】
![]()
【This light camera provides 1800LM adjustable ambient lighting to match any moment. Switched on manually or activated automatically upon motion detection. A versatile light bulb camera outdoor that sets the mood while lighting your way home.】
![]()
【Screws this light socket camera into standard E27 sockets(110-220V) for power. Connects via 2.4GHz Wi‑Fi with Bluetooth and QR‑code pairing. Wifi camera, no wiring needed. 】
![]()
【This camera bulb supports 360° auto-tracking, covering 355° pan and 90° tilt to closely follow movement. You can set it to auto-cruise or control manually, save 12 preset points for key areas like the garage entrance, and enjoy reliable outdoor surveillance with this bulb camera 360 degree wifi outdoor.】
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu... About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!