| Name | Home WiFi Camera |
| App | Tuya |
| Night Vision | Up to 20 meters |
| WiFi | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Resolution | 2MP + 2MP+ 2MP |
| Power Adaptor | 5V/1A |
| Audio | Two-way Audio |
| Rotation | Horizontal rotation 270 degrees vertical 90 degrees |
| Brand Name | OEM Brand |
| Model Number | WIP-TP200AS |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
Smart Home 4MP Indoor Wireless Camera 2K Resolution PT Motion Detection Two-Way
Wi-Fi Monitor Camera with 2.8 Inch Screen Video Calling Intercom 4MP Baby
Wireless WiFi Indoor Security Camera Dual Lens 4MP AI Human Motion Detection
Tuya New Design PTZ Indoor IP Camera 3MP PTZ Network with Two Way Intercom
Product Specification
| Name | Home WiFi Camera | App | Tuya |
| Night Vision | Up to 20 meters | WiFi | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Resolution | 2MP + 2MP+ 2MP | Power Adaptor | 5V/1A |
| Audio | Two-way Audio | Rotation | Horizontal rotation 270 degrees vertical 90 degrees |
| Brand Name | OEM Brand | Model Number | WIP-TP200AS |
| Certification | CE, ROHS,EN-18031, UKCA, TELEC, REACH,BSCI | ||
| High Light | Night Vision Home WiFi Camera ,Tuya Smart Surveillance Camera ,Smart Surveillance Camera 6MP | ||
Tuya Smart Surveillance Camera with 3 Lens 6MP Pan-Tilt WiFi Dual Light Night Vision
Product Introduction:
The camera supports both local SD card storage and secure cloud backup, giving you flexible recording options tailored to your needs. With the 5V DC power input, installation is simple and efficient, requiring only a standard adapter. Durable and weather-resistant, this three-lens camera is designed for reliable outdoor performance, delivering continuous protection for your home or business with minimal maintenance. Its combination of advanced technology, flexible storage, and user-friendly operation makes it an ideal choice for enhanced, multi-angle security coverage.
Features:
● 3-Lens, 2MP + 2MP+ 2MP,
● 3-Screen
● Auto Tracking Motion
● Built-in Siren
● IR Lights + White Lights
● Night vision: Up to 20 meters
● Audio: Two-way Audio
● Support Local SD Card & Cloud Storage
● Power: 5V DC
What's include:
● 1 x Camera
● 1 x Power Cable
● 1 x Adapter
● 1 x Manual
● 1 x Screw bag
Product Supports:
● OEM / ODM Support
● PID Customization
● Giftbox Customized
● Free Logo Printing
Specification Sheet:
| APP | Tuya / Smart Life |
| Processor: | XM535D2 |
| Image sensor: | 1/3″ HD CMOS 2 megapixel CMOS sensor(SC2331) |
| Manual video format: | MP4(1920*3240, storage in mobile) |
| Video compression standard: | H.264 |
| Video frame rate: | Max 25 frame |
| Video playback mode: | Mobile client |
| Audio input and output: | Input: built in microphone; output: built-in speaker |
| Built in lens-ballhead camera: | 4MM |
| Built in lens-gun camera: | 4MM*2 |
| Focusing method: | Manual |
| Infrared night vision effect: | 8pcs ir lights,night vision 10 meters,power consumption 1.8W |
| White light effect: | 8 white light lamps, lighting, power consumption 1.8W |
| PTZ control: | Horizontal rotation 270 degrees vertical 90 degrees |
| Local storage: | Support MicroSD inserted 128GB card, support 24 hours of video or video alarm |
| Cloud Storage: | Support |
| Support multiple protocols: | HTTP,HTPPS,TCP,IPV4,UDP,ICMP,DHCP,DNS,ONVIF |
| Wifi: | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Motion detection: | Support |
| Video method: | Continuous video/Event video |
| Alarm action: | Mobile client push screenshot |
| Firmware upgrade: | Remote upgrade can be through the network |
| Multi-user sharing: | Family share to 20 users |
| Supply voltage: | 5V1.5A |
| Working temperature: | -30 degrees C ~40 C |
| Working environment: | Outdoor |
| Product size: | 170*145*125MM |
| Packing size: | 198*137*145MM |
| Net weight: | 430g |
| Gross weight/pc: | 530g |
| Carton size: | 72.5*42*46.5CM(30pcs/Carton) |
| Gross weight/carton: | 21Kg(Roughly estimated) |
| Packaging and accessories: | 1 Color box |
| 2 Inner support | |
| 3 Screw package | |
| 4 Power supply | |
| 5 Instructions |
More Information:
Packed with smart security features, the camera includes two-way audio for clear communication with visitors, advanced motion detection to alert you of unexpected activity, and multi-user view support that allows multiple family members to access the live feeds simultaneously. Whether you are at work or relaxing at home, these features combine to deliver a secure, connected, and user-friendly monitoring solution for your entire household.
![]()
All three lenses work simultaneously to stream real-time footage to your smartphone, displaying three separate screens in the dedicated app. This lets you check all monitored areas at a glance, whether you are at home, at work, or traveling, providing complete peace of mind with full visibility of your property at all times.
![]()
By switching between these two night vision modes according to different scenarios and lighting conditions, the camera maintains 24-hour uninterrupted protection, ensuring you can always obtain high-quality footage whether you prefer colorful visibility or subtle, non-disruptive monitoring.
![]()
Combined with high-definition imaging and motion alert functions, the auto tracking feature greatly enhances the camera’s surveillance efficiency. It not only provides you with comprehensive, uninterrupted monitoring of your property but also delivers reliable visual evidence, giving you full peace of mind about the safety of your home and family at all times.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu... About Camwon Technology Limited A Global Leader in Smart Security Manufacturing Since 2008 Founded in 2008, Camwon Technology Limited has established itself as a premier top 10 OEM manufacturer of advanced security cameras and surveillance solutions. Based in the heart of China’s technology hu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!