| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50000 pcs/month |
| Delivery Time | 2-8 working days |
| Packaging Details | Giftbox (With Packaging):320*241*129mmNet 1.45KG touchscreen android tablet nfc |
| Warranty(Year) | 3-YEAR |
| Drive Interface | USB HDMI RJ45 |
| After-sales Service | Call Center and on-line Technical Support, Onsite Training and Inspection, Free spare parts, Return and Replacement, Repair, Others |
| Camera | Front Camera |
| Processor Manufacture | Rockchip |
| Display resolution | 1280x800 |
| Operating System | Android 6.0 |
| CPU | Quad core cor-tex A17,1.8G,RK3288 |
| RAM | 1GB |
| Internal memory | 16GB |
| Touch screen | 10-Point capacitive touch |
| Contrast ratio | 800:1 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing angle | 85/85/85/85(L/R/U/D) |
| Logo | Support OEM |
| Box | Support OEM |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | WL852T-RK3128 |
| Certification | CE,ROHS, FCC,ISO9001,KC,CCC |
| Place of Origin | Guangdong,China |
View Detail Information
Explore similar products
10 Inch Quad Core Android Tablet PC with NFC Support for Professional Feedback
12-inch NFC Android Tablet with Wall Mount Bracket - Industrial All-in-One
Waterproof 10.1 Inch Quad Core Android Tablet for Feedback Device and Kiosk
10-Inch Frameless Android Tablet with 1.33Ghz-1.86GHz Quad Core Processor and
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 50000 pcs/month |
| Delivery Time | 2-8 working days | Packaging Details | Giftbox (With Packaging):320*241*129mmNet 1.45KG touchscreen android tablet nfc |
| Warranty(Year) | 3-YEAR | Drive Interface | USB HDMI RJ45 |
| After-sales Service | Call Center and on-line Technical Support, Onsite Training and Inspection, Free spare parts, Return and Replacement, Repair, Others | Camera | Front Camera |
| Processor Manufacture | Rockchip | Display resolution | 1280x800 |
| Operating System | Android 6.0 | CPU | Quad core cor-tex A17,1.8G,RK3288 |
| RAM | 1GB | Internal memory | 16GB |
| Touch screen | 10-Point capacitive touch | Contrast ratio | 800:1 |
| Aspect Ratio | 16:10 | Viewing angle | 85/85/85/85(L/R/U/D) |
| Logo | Support OEM | Box | Support OEM |
| Brand Name | OEM | Model Number | WL852T-RK3128 |
| Certification | CE,ROHS, FCC,ISO9001,KC,CCC | Place of Origin | Guangdong,China |
| High Light | RK3128 8 Inch Android Tablet Pc ,1280x800 8 Inch Android Tablet Pc ,RK3128 all in one tablet pc | ||
This 8-inch Android tablet is engineered for commercial environments where space efficiency, reliability, and system compatibility are paramount. Designed as a stable business terminal, it integrates seamlessly into existing workflows while offering flexibility for future system upgrades.
| Category | Specification |
|---|---|
| System | |
| CPU | RK3128 Quad core Cortex A7 |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| Operating System | Android 6.0 |
| Touch Screen | 10-Point Capacitive Touch |
| Display | |
| Panel | 8" LCD IPS Panel |
| Resolution | 1280×800 |
| Display Mode | Normally Black |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (L/R/U/D) |
| Contrast Ratio | 800 |
| Luminance | 250cd/m² |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Network | |
| WiFi | 802.11b/g/n |
| Ethernet | RJ45, 10M/100M |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Interfaces | |
| Card Slot | TF, Support up to 32GB |
| USB | USB Slave |
| USB Host | USB Host ×2 |
| HDMI | HDMI Output |
| Power Jack | DC Power Input |
| Earphone | 3.5mm Earphone + Microphone |
| USB for Serial | RS232 Format |
| RJ45 | Ethernet Interface Only |
| Media Playback | |
| Video Format | MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.265, H.264, VC-1, VP8, etc. (up to 1080p) |
| Audio Format | MP3, WMA, AAC, etc. |
| Photo Format | JPEG |
| Other Features | |
| Internal Battery | 1500mAh 3.7V (Optional) |
| Microphone | Yes |
| Speaker | 2×2W |
| Language | Multi-language |
| Working Temperature | 0–40°C |
| Color | White/Black |
| Accessories | |
| Adapter | 12V/1.5A |
| User Manual | Yes |
This tablet is ideal for various commercial environments including:
This purpose-built commercial Android tablet is engineered to support scalable deployment and long-term operational stability. It helps enterprises and solution providers reduce deployment risk, improve user experience, and achieve better return on investment across commercial projects.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2006
Total Annual:
25000000-30000000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Hopestar Sci-Tech Co., Ltd. is a privately-owned technology enterprise that specialized in the R&D, manufacture and marketing of display products.Right now, We produce a variety of products, including Android tablets, computer monitors, gaming monitors, touch monitor. With the endeavor ... Shenzhen Hopestar Sci-Tech Co., Ltd. is a privately-owned technology enterprise that specialized in the R&D, manufacture and marketing of display products.Right now, We produce a variety of products, including Android tablets, computer monitors, gaming monitors, touch monitor. With the endeavor ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!