| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000000 per month |
| Delivery Time | 5-10 working days |
| Packaging Details | Carton/Pallets |
| Size | AA dry cell battery |
| Part number | LR6 disposable battery |
| Shape | Cylindrical |
| Diameter | 13.5-14.5mm |
| Height | 49.2-50.5mm |
| Voltage | 1.5V |
| Brand Name | 1.5V power AA battery |
| Model Number | Alkaline AA Lr6 1.5V Battery |
| Certification | CE/REACH/Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AA 1.5V Alkaline Batteries AA-sized lithium packs LR6 battery LR06 cell
Custom AA1.5V battery LR6 lithium dry cell battery Alkaline 1.5Volt
Alkaline Battery SIZE AA LR6 Battery AA Size Dry Cell Battery
Size AA Battery 1.5Volt Battery For Toys Replacement Battery LR6 Alkaline Cell
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000000 per month |
| Delivery Time | 5-10 working days | Packaging Details | Carton/Pallets |
| Size | AA dry cell battery | Part number | LR6 disposable battery |
| Shape | Cylindrical | Diameter | 13.5-14.5mm |
| Height | 49.2-50.5mm | Voltage | 1.5V |
| Brand Name | 1.5V power AA battery | Model Number | Alkaline AA Lr6 1.5V Battery |
| Certification | CE/REACH/Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | alkaline AA battery 1.5V ,AA dry cell battery ,alkaline electrolyte battery | ||
Primary battery 1.5V alkaline electrolyte battery AA dry cell battery
ALKALINE BATTERIES 1.5V battery LR6 lithium battery AA LR6 AA Alkaline Batteries
1.5V. 2980mAh battery Size AA battery 1.5 V alkaline dry cell battery LR6 Industrial battery 1.5volt Alkaline AA Battery
1.5 V LR6 battery LR06 AA 1.5V Alcalines 1.5V LR6 batteries 1.5V LR6 AA alkaline batteries LR6 dry cell battery AA battery MN1500 1.5V battery K4 Battery
alkaline AA 1.5V LR6 Battery Ultra Alkaline battery size AA LR6 1.5V Batteries ALKALINE AA LR6 battery 1.5V battery 2600mAh alkaline battery
AA battery alkaline dry cell battery LR6 battery D14 battery AA Size 15 battery R6 battery Advantages
1)Lead-free and mercury-free environmentally friendly design, safer to use
2)Long-lasting storage, anti-leakage technology, not easily broken under pressure
3)New strength electrolyte formula, the power exceeds the national standard limit by more than 30%
LR6 Industrial AA Batteries Alkaline Long lasting 1.5 V Battery Usage instructions
Please install the battery according to the positive and negative (+/-) polarity instructions of the electronic product.
Chemical System: Alkaline battery Zn/MnO2 battery 1.5Volt Zinc-Manganese Dioxide battery
IEC Name: LR6
ANSI/NEDA: 15A (AA)
Average Weight: 22.5+-5g
Dimension(∅ x H): 14.0±0.5 x 50.0 mm
Nominal Voltage: 1.5 V![]()
Method of sampling : ISO2859 level II single sampling normal inspection.
Voltmeter : Digital Voltmeter with the precision of 1mV
(internal resistance not less than 1 Megohm)
Test temperature : 20 ± 2°C
Alkaline batteries AA Zinc Chloride AA battery Advantage:
Long-lasting and stable power output
0% Mercury, eco-friendly, reducing potential pollution
High-density structure, providing ultra-high performance and long-lasting power
Suitable for medium to high power-consuming electronic devices
Up to 5 year Shelf Life
Data sheet for 1.5 V AA alkaline cell AA size battery
| Model | LR6 AA sized battery if a LR6 Alkaline |
| Diameter | 13.5-14.5 |
| Height | 49.2-50.5 |
| Norminal voltage |
1.5 volt |
| Test condition/discharge time | 10Ω, 24h/d, 0.9V / 19.1H |
| 3.9Ω, 24h/d, 0.9V / 6.4H | |
| Storage time | more than 5 years |
| LOGO | OEM |
| Package | Welcome OEM customer logo too |
| Battery pack | any combinations welcome customized |
Continuous discharge
![]()
![]()
AA battery packing information LR6 1.5V Heavy Duty AA LR6 Battery
| Type | Blister packing | Shrink packing | ||||||||
| Pack | Inner box | Carton | Measurement | G/W | Pack | Inner box | Carton | Measurement | G/W | |
| LR6/ AA/ 1.5v | 4B/card | 20 cards | 160 cards | 391*303*193mm | 16.6 kgs | 4S/shrink | 40 pcs | 720 pcs | 311*198*182 mm | 17.2 kgs |
| 2S/shrink | 40 pcs | 720 pcs | 311*198*182 mm | 17.2 kgs | ||||||
Hot sale Alkaline batteries from Hynna
Primary cell AA (LR6) Alkaline-Manganese Dioxide Battery
| Model | Diameter mm | Height mm | Norminal Voltage V | Test condition | Discharge |
| 23A | 9.9-10.2 | 28.1-28.7 | 1.5 | 20KΩ, 24h/d, 7.2V | 98h |
| 27A | 7.65-7.85 | 27.7-28.3 | 1.5 | 20KΩ, 24h/d, 7.2V | 36h |
| LR03/AAA/七号 | 9.5-10.5 | 43.3-44.5 | 1.5 | 10Ω, 24h/d, 0.9V | 8h |
| 3.9Ω, 24h/d, 0.9V | 2.5h | ||||
| LR6/AA/五号 | 13.5-14.5 | 49.2-50.5 | 1.5 | 10Ω, 24h/d, 0.9V | 19.1h |
| 3.9Ω, 24h/d, 0.9V | 6.4h | ||||
| LR14/C/二号 | 24.9-26.2 | 48.6-50.0 | 1.5 | 3.9Ω, 24h/d, 0.8V | 20h |
| 6.8Ω, 1h/d, 0.9V | 39h | ||||
| LR20/D/大号 | 32.3-34.2 | 59.5-61.5 | 1.5 | 22Ω, 24h/d, 0.8V | 19h |
| 3.9Ω, 1h/d, 0.9V | 42h | ||||
| 6LR61/9V | 26.5*17.5*48.5 | 9 | 180Ω, 24h/d, 4.8V | 800min | |
| 270Ω, 1h/d, 5.4V | 1150min | ||||
Rechargeable R6 R06 zinc carbon AA batteries
| Model | Diameter | Height | Norminal Voltage | Test condition | Discharge | Cycle life Times |
| HR03/AAA/7号 | 9.5-10.5 | 43.3-44.5 | 1.5 | 100mA, 24h/d, 0.9V | 900mAh | 50-200 times |
| 300mA, 24h/d, 0.9V | 600mAh | 50-200 times | ||||
| HR6/AA/5号 | 13.5-14.5 | 49.2-50.5 | 1.5 | 100mA, 24h/d, 0.9V | 1800mAh | 50-200 times |
| 300mA, 24h/d, 0.9V | 1500mAh | 50-200 times |
LR6 AA MN1500 Battery Attentions:
1) Batteries should be placed in a cool place before use
2) Please install the battery according to the positive and negative (+/-) polarity instructions of the electronic product.
3) Never mix different brands, different types or old and new batteries
4) Never charge, disassemble, damage or dispose of battery in fire
5) Never connect the positive and negative (+/-) terminals of the same battery
6) Never put unpackaged batteries in your pocket
7) If you do not use electronic products for a long time, please remove the batteries
8) Never swallow batteries
9) Batteries are not toys, please do not let children touch or use them
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2002
Total Annual:
10000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Hynna Battery Co.,Ltd. A branch company of CIXI Brighter battery Co.,Ltd. Factory established in 2002, With 22 years of manufacturing experience. Hynna is one of the best Dry Batteries and Rechargeable Batteries Manufacturers in China . We have imported advanced automati... Shenzhen Hynna Battery Co.,Ltd. A branch company of CIXI Brighter battery Co.,Ltd. Factory established in 2002, With 22 years of manufacturing experience. Hynna is one of the best Dry Batteries and Rechargeable Batteries Manufacturers in China . We have imported advanced automati...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!