| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SM-5M ST/SL-4M ST/SE-5M DM/SG-5M DC/SF-5M IN |
| Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 22/25/28mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 67/70/73mm |
| Cut | ST/DM/DC/IN |
| Coating | No |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | Carbide Burr Set |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
10-Piece Tungsten Carbide Rotary Burr Set with Multiple Tooth Combinations for
10-Piece Multi-Tooth Carbide Rotary Burr Set with Tungsten Carbide Material and
8-Piece AlTiN-Coated Tungsten Carbide Rotary Burr Set with Multi-Tooth Selection
5-Piece Multi-Shape Carbide Rotary Burr Set with 12.7mm Cut Diameter for
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SM-5M ST/SL-4M ST/SE-5M DM/SG-5M DC/SF-5M IN | Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 22/25/28mm | Shank | 6mm |
| Overall | 67/70/73mm | Cut | ST/DM/DC/IN |
| Coating | No | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | Carbide Burr Set | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Multi-Tooth Carbide Rotary Burr Set ,12.7mm Cut Diameter Rotary Burr Kit ,6mm Shank Tungsten Carbide Burr Kit | ||
5-Piece Carbide Rotary Burr Set in Blue Case - Multi-Tooth for Various Materials
This set includes five carbide rotary burrs in five shapes (SM, SL, SE, SG, SF), featuring four tooth profiles: steel cut, diamond cut, double cut, and INOX cut. It is suitable for cutting, finishing, and deburring of carbon steel, stainless steel, hardened steel, and general metals.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SM-5M ST | 12.7 | 22 | 6 | 67 | Silver braze | Steel |
| SL-4M ST | 12.7 | 28 | 6 | 73 | Silver braze | Steel |
| SE-5M DM | 12.7 | 22 | 6 | 67 | Silver braze | Diamond |
| SG-5M DC | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Double |
| SF-5M IN | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | INOX |
The steel cut is optimized for steel machining. The diamond cut provides smooth finishing on high-hardness materials. The double cut balances cutting efficiency with surface smoothness. The INOX cut effectively reduces adhesion when processing stainless steel. All tools are made from wear-resistant carbide, delivering stable performance during continuous use.
Packaged in a blue case for easy storage and portability, the set is compatible with standard electric and pneumatic tools, making it easy to operate and maintain. Widely used in machining, mold finishing, post-weld processing, and routine equipment maintenance, this is a practical and versatile rotary burr kit.
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!