| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SB-3M DC/SA-3M IN/SA-3M SC/SC-3M DC/SF-5M AL/SF-5M DM/SG-5M DC/SF-5M SK |
| Cut dia | 9.6/12.7mm |
| Cut length | 19/25mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 64/70mm |
| Cut | DC/IN/SC/AL/DM/SK |
| Coating | AITiN |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron, aluminum |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | Carbide Burr Set |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
10-Piece Tungsten Carbide Rotary Burr Set with Multiple Tooth Combinations for
10-Piece Multi-Tooth Carbide Rotary Burr Set with Tungsten Carbide Material and
5-Piece Multi-Shape Carbide Rotary Burr Set with 12.7mm Cut Diameter for
5-Piece Multi-Tooth Carbide Rotary Burr Set with 12.7mm Cut Diameter and 6mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SB-3M DC/SA-3M IN/SA-3M SC/SC-3M DC/SF-5M AL/SF-5M DM/SG-5M DC/SF-5M SK | Cut dia | 9.6/12.7mm |
| Cut length | 19/25mm | Shank | 6mm |
| Overall | 64/70mm | Cut | DC/IN/SC/AL/DM/SK |
| Coating | AITiN | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron, aluminum | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | Carbide Burr Set | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | AlTiN-Coated Carbide Rotary Burr Set ,Multi-Tooth Selection Rotary Burr Kit ,6mm Shank Tungsten Carbide Burrs Set | ||
8-Piece AlTiN-Coated Carbide Rotary Burr Set - Multi-Tooth Selection for Enhanced Wear and Heat Resistance
This set includes eight AlTiN-coated carbide rotary burrs in five shapes (SB, SA, SC, SF, SG), featuring six tooth profiles: double cut, INOX cut, single cut, aluminum cut, diamond cut, and single coarse cut. It is suitable for cutting, finishing, and deburring of stainless steel, carbon steel, aluminum alloys, hardened steel, and general metals.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SB-3M DC | 9.6 | 19 | 6 | 64 | Silver braze | Double |
| SA-3M IN | 9.6 | 19 | 6 | 64 | Silver braze | INOX |
| SA-3M SC | 9.6 | 19 | 6 | 64 | Silver braze | Single |
| SC-3M DC | 9.6 | 19 | 6 | 64 | Silver braze | Double |
| SF-5M AL | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Aluminum |
| SF-5M DM | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Diamond |
| SG-5M DC | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Double |
| SF-5M SK | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Single Coarse |
The AlTiN coating enhances surface hardness and heat resistance, reducing wear during continuous use and extending tool life. The double cut balances cutting efficiency with surface smoothness. The INOX cut minimizes adhesion when machining stainless steel. The single cut is suitable for general trimming. The aluminum cut prevents clogging on soft metals. The diamond cut provides stable performance for high-hardness materials. The single coarse cut is designed for rapid material removal. All tools are made from a wear-resistant carbide base, delivering stable cutting performance during continuous operation.
Compatible with standard electric and pneumatic tools, the set is easy to operate and maintain. Widely used in machining, mold finishing, post-weld processing, and routine equipment maintenance, this is a durable and versatile coated rotary burr kit for various applications.
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!