China Automotive qualified digital optocoupler Broadcom ACPL M43T 500E with UL1577 and
  1. China Automotive qualified digital optocoupler Broadcom ACPL M43T 500E with UL1577 and
Automotive qualified digital optocoupler Broadcom ACPL M43T 500E with UL1577 and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Output Current 8mA
Low Level Delay Time 1us
High Level Delay Time 1us
Reverse Voltage 5V
Current transfer ratio 24%
Voltage - Forward(Vf) 1.55V
Voltage - Supply 3V~20V
Operating Temperature -40℃~+125℃
Forward Current(If) 20mA
CMTI(kV/us) 30kV/us
Isolation Voltage(Vrms) 4kV
Number of Channels 1
Input Type DC
Description 8mA 5V 1.55V 3V~20V DC SO-5-4.6mm Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # ACPL-M43T-500E
Package SO-5-4.6mm
Model Number ACPL-M43T-500E
Product Specification
Output Current 8mA Low Level Delay Time 1us
High Level Delay Time 1us Reverse Voltage 5V
Current transfer ratio 24% Voltage - Forward(Vf) 1.55V
Voltage - Supply 3V~20V Operating Temperature -40℃~+125℃
Forward Current(If) 20mA CMTI(kV/us) 30kV/us
Isolation Voltage(Vrms) 4kV Number of Channels 1
Input Type DC Description 8mA 5V 1.55V 3V~20V DC SO-5-4.6mm Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # ACPL-M43T-500E Package SO-5-4.6mm
Model Number ACPL-M43T-500E
Product Overview
The ACPL-M43T is a single-channel, high-temperature, high CMR, high-speed digital optocoupler designed for automotive applications. Featuring R2Coupler isolation technology and a compact SO-5 SMT package, it offers excellent electrical insulation and reliability. This optocoupler is ideal for automotive IPM driver applications, CANBus communication interfaces, and high-temperature digital/analog signal isolation. Its design minimizes base-collector capacitance, leading to significantly increased speed compared to conventional photo-transistor couplers, with a minimum common mode transient immunity of 30 kV/s.
Product Attributes
  • Brand: Avago
  • Technology: R2Coupler Isolation
  • Package Type: SO-5 (JEDEC MO-155)
  • Compliance: Lead (Pb) Free, RoHS 6 fully compliant options available
  • Certifications: UL1577 recognized (4000 Vrms/1 min), CSA Approved, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
  • Automotive Qualification: Qualifi ed to AEC-Q100 Test Guidelines
  • ESD Precaution: Normal static precautions advised
  • Not for: or aerospace applications
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Units Conditions
Wide Temperature Range TA -40 125 C Operating Temperature
High Common-Mode Rejection |CMH|, |CML| 30 kV/s VCM = 1500 V
High Speed 1 MBd
Low LED Drive Current IF 10 mA
Low Propagation Delay tPHL, tPLH 300 ns (Typ)
Supply Voltage VCC 3.0 20.0 V Recommended Operating Conditions
Input Forward Voltage VF 1.45 1.55 1.75 V TA = 25C, IF = 10 mA
Current Transfer Ratio CTR 32 65 100 % TA = 25C, VCC = 4.5 V, VO = 0.4 V, IF = 10 mA
Logic Low Output Voltage VOL 0.1 0.5 V VCC = 4.5 V, IO = 2.4 mA, IF = 10 mA
Propagation Delay Time to Logic Low tPHL 0.07 0.15 0.8 s TA = 25C, IF = 10 mA, RL = 1.9 k, CL = 15 pF
Propagation Delay Time to Logic High tPLH 0.15 0.5 0.8 s TA = 25C, IF = 10 mA, RL = 1.9 k, CL = 15 pF
Input-Output Momentary Withstand Voltage VISO 4000 VRMS RH 50%, t = 1 min; TA = 25C
Input-Output Resistance RI-O 1014 VI-O = 500 Vdc
Input-Output Capacitance CI-O 0.6 pF f = 1 MHz; VI-O = 0 Vdc