China Industrial Logic Optocoupler Broadcom HCPL-2631-500E Featuring High Speed and
  1. China Industrial Logic Optocoupler Broadcom HCPL-2631-500E Featuring High Speed and
Industrial Logic Optocoupler Broadcom HCPL-2631-500E Featuring High Speed and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Power Dissipation 600mW
Output Current 50mA
Low Level Delay Time 75ns
High Level Delay Time 75ns
Reverse Voltage 5V
Voltage - Forward(Vf) 1.5V
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Forward Current(If) 15mA
Operating Temperature -40℃~+85℃
CMTI(kV/us) 25kV/us
Number of Channels 2
Input threshold current 5mA
Isolation Voltage(Vrms) 3.75kV
Input Type DC
Description 50mA 5V 1.5V 4.5V~5.5V DC SMD-8P Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # HCPL-2631-500E
Package SMD-8P
Model Number HCPL-2631-500E
Product Specification
Power Dissipation 600mW Output Current 50mA
Low Level Delay Time 75ns High Level Delay Time 75ns
Reverse Voltage 5V Voltage - Forward(Vf) 1.5V
Voltage - Supply 4.5V~5.5V Forward Current(If) 15mA
Operating Temperature -40℃~+85℃ CMTI(kV/us) 25kV/us
Number of Channels 2 Input threshold current 5mA
Isolation Voltage(Vrms) 3.75kV Input Type DC
Description 50mA 5V 1.5V 4.5V~5.5V DC SMD-8P Logic Output Optoisolators RoHS Mfr. Part # HCPL-2631-500E