China Dual independent LVCMOS output clock generator MICROCHIP DSC612PI3A-010T MEMS
  1. China Dual independent LVCMOS output clock generator MICROCHIP DSC612PI3A-010T MEMS
  2. China Dual independent LVCMOS output clock generator MICROCHIP DSC612PI3A-010T MEMS
Dual independent LVCMOS output clock generator MICROCHIP DSC612PI3A-010T MEMS
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Number of Outputs 2
Description 2 VFLGA-6 Pin Configurable/Selectable Oscillators RoHS
Mfr. Part # DSC612PI3A-010T
Package VFLGA-6
Model Number DSC612PI3A-010T
Product Specification
Number of Outputs 2 Description 2 VFLGA-6 Pin Configurable/Selectable Oscillators RoHS
Mfr. Part # DSC612PI3A-010T Package VFLGA-6
Model Number DSC612PI3A-010T
Product Overview
The DSC612 is a MEMS-based, crystal-less clock generator designed for low-power, portable, and consumer electronics applications. It offers two independent LVCMOS output clocks with frequencies ranging from 2 kHz to 100 MHz, eliminating the need for external crystals and enhancing reliability. The device features ultra-small package sizes, wide supply voltage range, and excellent frequency stability across various temperature ranges. Its configurable control pins allow for output enable/disable, standby, sleep, spread spectrum enable, and frequency select functions, making it highly adaptable to specific design needs.
Product Attributes
  • Brand: Microchip Technology Inc.
Technical Specifications
ParameterSymbolMin.Typ.Max.UnitsConditions
Supply VoltageVDD1.71-3.63VNote 1
Active Supply CurrentIDD-56mAfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (Sleep Mode, 1 PLL Off)IDDSL-3-mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (32.768 kHz Output Only)IDD32k-1.4-mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 32.768 kHz, VDD = 1.8V, No Load
Standby Supply CurrentISTDBY-1.0-AVDD = 1.8V/2.5V
Standby Supply CurrentISTDBY-1.5-AVDD = 3.3V
Frequency Stabilityf--20ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf--25--
Frequency Stabilityf--50--
Agingf--5ppm1st year @ +25C
Agingf--1Per year after the first year-
Startup TimetSU--1.5msFrom 90% VDD to valid clock output, T = +25C
Input Logic HighVIH0.7 x VDD--V-
Input Logic LowVIL--0.3 x VDDV-
Output Disable TimetDA--200 + 2 PeriodsnsNote 5
Output Enable TimetEN-1.0-sNote 6
Output Logic HighVOHY0.8 x VDD--VI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Logic LowVOLY--0.2 x VDDI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)-
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard drive)tRY1/tFY1-1.22.0nsCL = 10 pF, VDD = 1.8V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard drive)tRY1/tFY1-0.61.2nsCL = 10 pF, VDD = 2.5V/3.3V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High drive)tRY2/tFY2-1.01.5nsCL = 15 pF, VDD = 1.8V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High drive)tRY2/tFY2-0.51.0nsCL = 15 pF, VDD = 2.5V/3.3V
Frequencyf00.002-100MHz-
Output Duty CycleSYM45-55%-
Period Jitter, RMSJPER-17-psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, RMSJPER-14-psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, RMSJPER-9-psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER-120-psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER-100-psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER-80-psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy-105-psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy-90-psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy-70-psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V