China conductive polymer tantalum capacitor PANASONIC 2R5TPE220MZB with compact size
  1. China conductive polymer tantalum capacitor PANASONIC 2R5TPE220MZB with compact size
conductive polymer tantalum capacitor PANASONIC 2R5TPE220MZB with compact size
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 220uF
Voltage Rating 2.5V
Operating Temperature -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) 35mΩ@100kHz
Tolerance ±20%
Description 220uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # 2R5TPE220MZB
Model Number 2R5TPE220MZB
Product Specification
Capacitance 220uF Voltage Rating 2.5V
Operating Temperature -55℃~+105℃ Equivalent Series Resistance(ESR) 35mΩ@100kHz
Tolerance ±20% Description 220uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # 2R5TPE220MZB Model Number 2R5TPE220MZB
Product Overview
This series of conductive polymer tantalum solid electrolytic capacitors offers a compact design with small dimensions (e.g., 3.8 x 2.8 x 1.9 mm) and low Equivalent Series Resistance (ESR), with some models featuring ESR as low as 7 m. They are designed for surface mounting and comply with RoHS directives and halogen-free standards. Key features include a wide operating temperature range of -55 C to +105 C and a rated voltage range from 2.0 V.DC to 10 V.DC. These capacitors are suitable for applications requiring stable performance under demanding conditions, with durability specifications met after extended periods at elevated temperatures and humidity.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Electrolytic Capacitor
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS Directive, Halogen-Free
Technical Specifications
Series Size Code Category Temp. Range (C) Rated Voltage Range (V.DC) Category Voltage Range (V.DC) Capacitance Range (F) Capacitance Tolerance Surge Voltage (V.DC) Dimensions (L x W x H mm) ESR (m max.) Ripple Current (mAr.m.s.) Leakage Current (A) Tan (120 Hz/+20 C) Minimum Packaging Quantity (pcs)
TPE D15E -55 ~ +105 6.3 5.0 470 20% Rated Voltage x 1.15 7.3 x 4.3 x 1.4 35 (max.) 1700 (at 500 Hz) 296.1 (max.) 0.10 (max.) 4000
TPE D3L -55 ~ +105 6.3 5.0 330 ~ 680 20% Rated Voltage x 1.15 7.3 x 4.3 x 2.8 25 (max.) 2400 (at 500 Hz) 207.9 (max.) 0.10 (max.) 2500
TPE D4 -55 ~ +105 6.3 5.0 330 ~ 1500 20% Rated Voltage x 1.15 7.3 x 4.3 x 3.8 25 (max.) 4400 (at 500 Hz) 375.0 (max.) 0.15 (max.) 2000