China surface mount conductive polymer tantalum solid capacitor PANASONIC 6TPG150MZG
  1. China surface mount conductive polymer tantalum solid capacitor PANASONIC 6TPG150MZG
surface mount conductive polymer tantalum solid capacitor PANASONIC 6TPG150MZG
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 150uF
Voltage Rating 6.3V
Operating Temperature -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) 35mΩ@300kHz
Tolerance ±20%
Description 150uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 35mΩ@300kHz
Mfr. Part # 6TPG150MZG
Model Number 6TPG150MZG
Product Specification
Capacitance 150uF Voltage Rating 6.3V
Operating Temperature -55℃~+105℃ Equivalent Series Resistance(ESR) 35mΩ@300kHz
Tolerance ±20% Description 150uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 35mΩ@300kHz
Mfr. Part # 6TPG150MZG Model Number 6TPG150MZG
Product Overview
The TPG Series Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors are designed for surface mount applications, offering a compact and low-profile solution. These capacitors feature a small size (L3.5 W 2.8 H 1.1 mm) and a large capacitance up to 220 F. They are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of electronic applications requiring reliable performance and space efficiency.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Series: TPG
Technical Specifications
Series Rated Voltage (V.DC) Category Voltage (V.DC) Rated Capacitance (F) Size Code Case Size (mm) L Case Size (mm) W Case Size (mm) H Ripple Current (mAr.m.s.) (100 kHz/+45 C) ESR (m max.) (100 kHz/+20 C) tan d (120 Hz/+20 C) LC (A) (After 5 minutes) Part Number Packaging Q'ty (pcs)