China Conductive polymer tantalum solid capacitors PANASONIC 6TPE220MAP designed for
  1. China Conductive polymer tantalum solid capacitors PANASONIC 6TPE220MAP designed for
Conductive polymer tantalum solid capacitors PANASONIC 6TPE220MAP designed for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 220uF
Voltage Rating 6.3V
Operating Temperature -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) 25mΩ@100kHz
Tolerance ±20%
Description 220uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 25mΩ@100kHz
Mfr. Part # 6TPE220MAP
Model Number 6TPE220MAP
Product Specification
Capacitance 220uF Voltage Rating 6.3V
Operating Temperature -55℃~+105℃ Equivalent Series Resistance(ESR) 25mΩ@100kHz
Tolerance ±20% Description 220uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 25mΩ@100kHz
Mfr. Part # 6TPE220MAP Model Number 6TPE220MAP
Product Overview
This series of Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors, designed for surface mount applications, offers a compact form factor with dimensions as small as L 3.5 W 2.8 H 1.9 mm. They feature low Equivalent Series Resistance (ESR) with a maximum of 15 m and are compliant with RoHS and Halogen-free standards. These capacitors are suitable for a wide range of applications requiring reliable performance in a small footprint.