China surface mount conductive polymer tantalum capacitor PANASONIC 2R5TPE330M with
  1. China surface mount conductive polymer tantalum capacitor PANASONIC 2R5TPE330M with
surface mount conductive polymer tantalum capacitor PANASONIC 2R5TPE330M with
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 330uF
Voltage Rating 2.5V
Operating Temperature -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) 7mΩ@100kHz
Tolerance ±20%
Description 330uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # 2R5TPE330M
Model Number 2R5TPE330M
Product Specification
Capacitance 330uF Voltage Rating 2.5V
Operating Temperature -55℃~+105℃ Equivalent Series Resistance(ESR) 7mΩ@100kHz
Tolerance ±20% Description 330uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # 2R5TPE330M Model Number 2R5TPE330M
Product Overview
Product Attributes
  • Product Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Electrolytic Capacitor
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS Directive, Halogen-Free
Technical Specifications
Series TPE - Small Case Size (L 3.8 x W 2.8 x H 1.9 mm)
TPE B2 55 C ~ +105 C 2.0 V.DC ~ 10 V.DC 1.8 V.DC ~ 8.0 V.DC 47 F ~ 470 F 20 % (120 Hz / + 20 C) 1.15 x Rated Voltage 3.5 x 2.8 x 1.9 15 (100 kHz) 2000 (100 kHz/+45C) Refer to Characteristic Table
Series TPE - Low Profile (Height 1.5 mm max.)
TPE D15E, D2E, D3L, D4 55 C ~ +105 C 2.5 V.DC ~ 10 V.DC 2.5 V.DC ~ 10 V.DC 68 F ~ 1500 F 20 % (120 Hz / + 20 C) 1.15 x Rated Voltage 7.3 x 4.3 x (1.4 to 3.8) 7 (100 kHz) 3900 (100 kHz/+45C) Refer to Characteristic Table