Mfr. Part # 2TPF330M6
Package SMD,4.3x7.3mm
Model Number 2TPF330M6
Product Specification
Capacitance 330uF Voltage Rating 2V
Operating Temperature -55℃~+105℃ Equivalent Series Resistance(ESR) 6mΩ@100kHz
Tolerance ±20% Description 330uF ±20% 2V Tantalum Capacitors 6mΩ@100kHz SMD,4.3x7.3mm
Mfr. Part # 2TPF330M6 Package SMD,4.3x7.3mm
Model Number 2TPF330M6
Product Overview
This series of conductive polymer tantalum solid electrolytic capacitors offers ultra-low ESR (5 m max.) and high capacitance (1000 F max.). Designed for surface mounting, these capacitors are RoHS compliant and halogen-free. They are suitable for applications requiring stable performance across a wide temperature range of -55 C to +105 C.
Product Attributes
  • Product Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Electrolytic Capacitor
  • Series: TPF
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS Directive, Halogen-free
Technical Specifications
Series Rated Voltage (V.DC) Category Voltage (V.DC) Category Temperature (C) Capacitance (F) Size Code Dimensions (L x W x H) (mm) Rated Ripple Current (mAr.m.s.) ESR (m max.) tan d (120 Hz/+20 C) Leakage Current (A) Model Number Minimum Packaging Quantity (pcs)