China Low ESR conductive polymer tantalum capacitors Panasonic 10TPC100MT designed for
  1. China Low ESR conductive polymer tantalum capacitors Panasonic 10TPC100MT designed for
Low ESR conductive polymer tantalum capacitors Panasonic 10TPC100MT designed for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 100uF
Voltage Rating 10V
Operating Temperature -55℃~+105℃
Tolerance ±20%
Description 100uF ±20% 10V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # 10TPC100MT
Model Number 10TPC100MT
Product Specification
Capacitance 100uF Voltage Rating 10V
Operating Temperature -55℃~+105℃ Tolerance ±20%
Description 100uF ±20% 10V Tantalum Capacitors Mfr. Part # 10TPC100MT
Model Number 10TPC100MT
Product Overview
The TPC series conductive polymer tantalum solid capacitors are surface mount type capacitors designed for general-purpose and standard use in electronic equipment. They offer a low profile (1.1 mm max. height) and comply with RoHS and Halogen-free standards. These capacitors are suitable for applications in audio/visual equipment, home appliances, computers, office equipment, optical equipment, and measuring equipment. Key features include a wide operating temperature range, compliance with surge voltage requirements, and specific leakage current and dissipation factor characteristics.