China Tantalum Capacitor for High Density Integration Xiangyee CA45-E016M227T Flake
  1. China Tantalum Capacitor for High Density Integration Xiangyee CA45-E016M227T Flake
  2. China Tantalum Capacitor for High Density Integration Xiangyee CA45-E016M227T Flake
  3. China Tantalum Capacitor for High Density Integration Xiangyee CA45-E016M227T Flake
Tantalum Capacitor for High Density Integration Xiangyee CA45-E016M227T Flake
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description CASE-E-7343-43(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # CA45-E016M227T
Package CASE-E-7343-43(mm)
Model Number CA45-E016M227T
Product Specification
Description CASE-E-7343-43(mm) Tantalum Capacitors RoHS Mfr. Part # CA45-E016M227T
Package CASE-E-7343-43(mm) Model Number CA45-E016M227T
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUNAN XIANGYEE ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD.
  • Product Name: CA45 Flake Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
  • Cathode Material: MnO2
  • Plating: T = 100% Matte Tin Plating (Lead-free)
  • MSL Rating: Level 1
  • Origin: China
Technical Specifications
Specification Details
Model/Series CA45
Specific Model CA45-E016M227T
Operating Temperature Range -55 to +125
Rated Voltage Range 16VDC
Category Voltage (UC) @ TC 2.5V to 50V
Category Voltage (UC) @ 125 1.7V to 33.3V
Nominal Capacitance (CR) 220F 20%
Capacitance Code 227 (for 220F)
Voltage Code C (for 16VDC)
Dissipation Factor (tg) Max 14% (at 120Hz)
Equivalent Series Resistance (ESR) Max 500 m (at 100kHz)
Leakage Current (I0) I0 0.01CRUR or 0.5A (whichever is greater) measured after 5 min at rated voltage. For 16V, upper limit is 35A.
Ripple Current (Irms) Max 574mA (at 25, 100kHz)
Temperature Characteristics (Leakage Current) +85: 8I0; +125: 10I0
Average Failure Rate (FIT) 0.5%/2000 hours at UC and TC
Application Notes
  • Soldering: Reflow soldering (SMT) is recommended. Peak temperature (Tp) 250, holding time at peak 5s. Manual soldering: Iron power 25W, temperature <300, time <3s; avoid direct contact with product body.
Packaging
Case Size Reel Size (180mm/7") Tape Width Quantity (pcs/reel)
A 1782.00mm 8mm 2000
B 1782.00mm 12mm 2000
C 1782.00mm 16mm 500
H 1782.00mm 16mm 500
F 1782.00mm 16mm 500
D 1782.00mm 16mm 500
E 1782.00mm 16mm 400
V 1782.00mm 16mm 400
W 1782.00mm 16mm 400
X 1782.00mm 16mm 200
Marking
Marking includes a positive polarity indicator, capacitance code (e.g., 227 for 220F), and voltage code (e.g., C for 16VDC).