China Flame Retardant Epoxy Resin Capacitor Rubycon 121MPE153J for High Frequency and
  1. China Flame Retardant Epoxy Resin Capacitor Rubycon 121MPE153J for High Frequency and
Flame Retardant Epoxy Resin Capacitor Rubycon 121MPE153J for High Frequency and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 15nF
Operating Temperature -40℃~+105℃
Tolerance ±5%
Voltage Rating 1.25kV
Description 15nF -40℃~+105℃ ±5% 1.25kV Through Hole,P=15mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # 121MPE153J
Package Through Hole,P=15mm
Model Number 121MPE153J
Product Specification
Capacitance 15nF Operating Temperature -40℃~+105℃
Tolerance ±5% Voltage Rating 1.25kV
Description 15nF -40℃~+105℃ ±5% 1.25kV Through Hole,P=15mm Film Capacitors RoHS Mfr. Part # 121MPE153J
Package Through Hole,P=15mm Model Number 121MPE153J
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MPE series
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: RoHS compliance
  • Outer Material: Flame-retardant (UL94 V-0) epoxy resin
Technical Specifications
GeneralHigh Voltage-40105800Vdc/250Vac, 1250Vdc/400Vac, 1600Vdc/700Vac3%(H), 5%(J)0.001max at 1kHz30000MminUR150% 60sJIS C 5101-17, JIS C 5101-1
Standard Size Table
800Vdc/250Vac0.00118.07.513.05.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE102**1002,000-400400800-
800Vdc/250Vac0.001218.08.013.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE122**1002,000-400300800-
800Vdc/250Vac0.001518.09.014.05.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE152**2001,000-400300800-
800Vdc/250Vac0.001818.09.515.05.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE182**2001,000-300300800-
800Vdc/250Vac0.002218.09.516.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE222**2001,000-300300800-
800Vdc/250Vac0.002718.010.517.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE272**2001,000---800-
800Vdc/250Vac0.003318.011.518.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE332**2001,000---800-
800Vdc/250Vac0.003918.012.020.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE392**200800---800-
800Vdc/250Vac0.004718.013.522.05.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE472**100800---800-
800Vdc/250Vac0.005618.515.023.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE562**100500---800-
800Vdc/250Vac0.006818.516.525.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE682**100500---800-
800Vdc/250Vac0.008218.518.527.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE822**100500---800-
800Vdc/250Vac0.0118.520.529.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE103**100500---800-
800Vdc/250Vac0.01218.522.531.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE123**100300---800-
800Vdc/250Vac0.01523.521.530.020.01.0LS0.5800MPE153**100300---800-
800Vdc/250Vac0.01823.523.032.020.01.2LS0.5800MPE183**50200---800-
800Vdc/250Vac0.02223.525.034.020.01.2LS0.5800MPE223**50200---800-
800Vdc/250Vac0.02723.527.536.520.01.2LS0.5800MPE273**50200---800-
800Vdc/250Vac0.033--------------
800Vdc/250Vac0.039--------------
800Vdc/250Vac0.047--------------