China Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U50000E12UCG 50 Megahertz Frequency
  1. China Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U50000E12UCG 50 Megahertz Frequency
Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U50000E12UCG 50 Megahertz Frequency
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Normal temperature Frequency Tolerance ±10ppm
Frequency Stability ±30ppm
Operating Temperature -40℃~+85℃
Load Capacitance 12pF
Frequency 50MHz
Description Crystal 50MHz ±10ppm 12pF SMD3225-4P
Mfr. Part # 7U50000E12UCG
Package SMD3225-4P
Model Number 7U50000E12UCG
Product Specification
Normal temperature Frequency Tolerance ±10ppm Frequency Stability ±30ppm
Operating Temperature -40℃~+85℃ Load Capacitance 12pF
Frequency 50MHz Description Crystal 50MHz ±10ppm 12pF SMD3225-4P
Mfr. Part # 7U50000E12UCG Package SMD3225-4P
Model Number 7U50000E12UCG
Product Overview
The Series 7U is a seam-sealed ceramic, surface mount quartz crystal unit with a 3.2*2.5mm package. It is designed for applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterValueUnitCondition
Product NameQUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7U
Package Type3.2*2.5MM SURFACE MOUNT PACKAGE
Part Number (P/N SJK)7U50000E12UCG
Output Frequency50.000000MHzNominal
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance10ppm maxat 25C
Load Capacitance (CL)12.0PF
Frequency Stability Over Operating Temperature10ppm max-20 C to +70 C
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max-40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 to +85C
Storage Temperature Range-40 to +125C
Shunt Capacitance (C0)3.0PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)40 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing Condition - Ambient Temperature255CStandard
Testing Condition - Relative Humidity40~70%Standard