China Quartz Crystal Unit HC49S Package 6 Megahertz Frequency SJK 6BS06000F20UCG for
  1. China Quartz Crystal Unit HC49S Package 6 Megahertz Frequency SJK 6BS06000F20UCG for
Quartz Crystal Unit HC49S Package 6 Megahertz Frequency SJK 6BS06000F20UCG for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Normal temperature Frequency Tolerance ±20ppm
Frequency Stability ±30ppm
Load Capacitance 20pF
Operating Temperature -40℃~+85℃
Frequency 6MHz
Description Crystal 6MHz ±20ppm 20pF HC-49S
Mfr. Part # 6BS06000F20UCG
Package HC-49S
Model Number 6BS06000F20UCG
Product Specification
Normal temperature Frequency Tolerance ±20ppm Frequency Stability ±30ppm
Load Capacitance 20pF Operating Temperature -40℃~+85℃
Frequency 6MHz Description Crystal 6MHz ±20ppm 20pF HC-49S
Mfr. Part # 6BS06000F20UCG Package HC-49S
Model Number 6BS06000F20UCG
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SJK (implied by P N/ SJK)
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: HC-49S
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
  • Minimum Packaging: 1K/box
Technical Specifications
ParameterSpecification
Output Frequency6.000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental
Frequency Tolerance (@ 25C)20 ppm max
Load Capacitance (CL)20.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temp.30ppm max
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)100W
Equivalent Series Resistance (ESR)80 Max
Aging @ 25C (1st year Max)3ppm/year