China 3.2x2.5mm Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U26000E20UCG with 26 MHz
  1. China 3.2x2.5mm Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U26000E20UCG with 26 MHz
3.2x2.5mm Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U26000E20UCG with 26 MHz
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Normal temperature Frequency Tolerance ±10ppm
Frequency Stability ±30ppm
Operating Temperature -40℃~+85℃
Load Capacitance 20pF
Frequency 26MHz
Description Crystal 26MHz ±10ppm 20pF SMD3225-4P
Mfr. Part # 7U26000E20UCG
Package SMD3225-4P
Model Number 7U26000E20UCG
Product Specification
Normal temperature Frequency Tolerance ±10ppm Frequency Stability ±30ppm
Operating Temperature -40℃~+85℃ Load Capacitance 20pF
Frequency 26MHz Description Crystal 26MHz ±10ppm 20pF SMD3225-4P
Mfr. Part # 7U26000E20UCG Package SMD3225-4P
Model Number 7U26000E20UCG
Product Overview
The 7U Series Quartz Crystal Unit is a seam-sealed ceramic surface mount component with a 3.2x2.5mm package. It is designed for applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: 3.2x2.5mm Surface Mount
  • Sealing: Seam Sealed Ceramic
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
Technical Specifications
7U26000E20UCG26.000000MHz10 ppm20.0 PF30ppm max-40 C to +85 C-40 C to +125 C3.0 PF10W403ppm/year
Reliability Test Specification
No.Test ItemTest ConditionStandard Requirement
1DropFree fall from 55cm height onto a wooden board, 3 times.Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.
2VibrationFrequency: 10~55Hz, Amplitude: 1.5mm. Duration: 2 hours per direction (X, Y, Z).Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.
3Thermal Shock25 cycles of high and low temperature: -403C for 30 min, 852C for 30 min. Temperature change every 3 minutes.Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.
4HermeticityHelium pressure: 50.5Kg/cm, duration: 120 minutes.Leak rate: 110-9Pa.m3/s
5Resistance to Soldering HeatWave crest temperature: 260C10C, duration: 155 seconds.Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.
6Solderability TestTemperature: 260C10C, immersion time: 31 seconds.Solder coverage on pins: 90%.
7High Temperature High HumidityTemperature: 60C2C, Humidity: 90%~95%, duration: 240 hours.1. Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test. 2. Product surface should not be rusted.
8High Temperature TestTemperature: 85C2C, duration: 240 hours.Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.
9Low Temperature TestTemperature: -40C2C, duration: 240 hours.Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.
10Life TestVoltage: 5V, Temperature: 25, duration: 1000 hours.Frequency change within 5ppm, resistance change within 15% before and after test.