China Precision quartz crystal unit SJK 7U26000E15UCG with 10 ppm max frequency
  1. China Precision quartz crystal unit SJK 7U26000E15UCG with 10 ppm max frequency
Precision quartz crystal unit SJK 7U26000E15UCG with 10 ppm max frequency
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Normal temperature Frequency Tolerance ±10ppm
Frequency Stability ±30ppm
Operating Temperature -40℃~+85℃
Load Capacitance 15pF
Frequency 26MHz
Description Crystal 26MHz ±10ppm 15pF SMD3225-4P
Mfr. Part # 7U26000E15UCG
Package SMD3225-4P
Model Number 7U26000E15UCG
Product Specification
Normal temperature Frequency Tolerance ±10ppm Frequency Stability ±30ppm
Operating Temperature -40℃~+85℃ Load Capacitance 15pF
Frequency 26MHz Description Crystal 26MHz ±10ppm 15pF SMD3225-4P
Mfr. Part # 7U26000E15UCG Package SMD3225-4P
Model Number 7U26000E15UCG
Product Overview
The Series 7U is a seam-sealed ceramic, 3.2*2.5mm surface mount quartz crystal unit designed for various electronic applications. It offers a stable frequency output with tight tolerances and a wide operating temperature range.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Package: 3.2*2.5mm Surface Mount Ceramic
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecification
Output Frequency26.000000MHz
ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (at 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)15.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)40 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing Condition (Ambient Temp)255
Testing Condition (Relative Humidity)40%~70%
Reliability Test - DropFrequency change 5ppm, Resistance change 15% after 3 drops from 55cm
Reliability Test - VibrationFrequency change 5ppm, Resistance change 15% after 2 hours per axis (10~55Hz, 1.5mm amplitude)
Reliability Test - Thermal ShockFrequency change 5ppm, Resistance change 15% after 25 cycles (-40C to 85C)
Reliability Test - HermeticityLeak Rate 110-9 Pa.m3/s (50.5Kg/cm2 He pressure for 120 min)
Reliability Test - Resistance to Soldering HeatFrequency change 5ppm, Resistance change 15% (260C10C for 155 sec)
Reliability Test - SolderabilityPin coverage 90% after dipping (260C10C for 31 sec)
Reliability Test - High Temp/High HumidityFrequency change 5ppm, Resistance change 15% (60C, 90%~95% RH for 240 hours)
Reliability Test - High TemperatureFrequency change 5ppm, Resistance change 15% (85C for 240 hours)
Reliability Test - Low TemperatureFrequency change 5ppm, Resistance change 15% (-40C for 240 hours)
Reliability Test - Life TestFrequency change 5ppm, Resistance change 15% (5V, 25 for 1000 hours)