| Mfr. Part # | P170S2-E15BR100 |
| Model Number | P170S2-E15BR100 |
View Detail Information
Explore similar products
Rotary potentiometer TT Electronics P261S-D1BF3CB10K with metal shaft sealed
Durable TT Electronics P260S-D1BS2CB500 panel potentiometer featuring sealed
Durable rotary potentiometer TT Electronics P260S-D1AS3CB5K with metal shaft and
Durable panel potentiometer TT Electronics P170S-EC15BR100K with conductive
Product Specification
| Tolerance | ±20% | Power(Watts) | 100mW |
| Number of Turns | 1 | Resistance | 100Ω |
| Description | 100Ω ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors | Mfr. Part # | P170S2-E15BR100 |
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for various commercial and high-performance applications. It features a 17mm conductive plastic element, metal shaft and bushing, and offers a switch option for added functionality. With a 100,000 cycle life, the P170 provides reliable performance for position sensing and control.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P170N | Side adjust | Solder lugs | No | 100-1M (B taper) 5K-1M (other tapers) | 20% | 0.1W (B taper) 0.05W (other tapers) | 100,000 cycles | N/A |
| P170S | Side adjust | Solder lugs | Yes | 100-1M (B taper) 5K-1M (other tapers) | 20% | 0.1W (B taper) 0.05W (other tapers) | 100,000 cycles | 15,000 cycles |
| P170N2 | Side adjust | PCB pins | No | 100-1M (B taper) 5K-1M (other tapers) | 20% | 0.1W (B taper) 0.05W (other tapers) | 100,000 cycles | N/A |
| P170S2 | Side adjust | PCB pins | Yes | 100-1M (B taper) 5K-1M (other tapers) | 20% | 0.1W (B taper) 0.05W (other tapers) | 100,000 cycles | 15,000 cycles |