China Versatile TT Electronics P260S-D1BS2CBR500 potentiometer designed for electric
  1. China Versatile TT Electronics P260S-D1BS2CBR500 potentiometer designed for electric
  2. China Versatile TT Electronics P260S-D1BS2CBR500 potentiometer designed for electric
  3. China Versatile TT Electronics P260S-D1BS2CBR500 potentiometer designed for electric
Versatile TT Electronics P260S-D1BS2CBR500 potentiometer designed for electric
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Tolerance ±10%
Power(Watts) 500mW
Number of Turns 1
Resistance 500Ω
Description 500Ω ±10% 500mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # P260S-D1BS2CBR500
Model Number P260S-D1BS2CBR500
Product Specification
Tolerance ±10% Power(Watts) 500mW
Number of Turns 1 Resistance 500Ω
Description 500Ω ±10% 500mW Potentiometers, Variable Resistors Mfr. Part # P260S-D1BS2CBR500
Model Number P260S-D1BS2CBR500
Product Overview
The TT Electronics P260/P261 Series is a 12.7mm (1/2") square rotary potentiometer featuring a metal shaft and bushing. It offers options for audio and linear resistance tapers, as well as flatted and slotted shafts. This series is designed for applications such as electric guitars, amplifiers, mixers, drum machines, and synthesizers, providing features like a sealed/dust-proof design, a 1,000,000 cycle life, and optional rotary switches, detents, and wire leads. Multiple gangs are available, and the series meets MIL-PRF-94 requirements.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Series: P260 / P261
  • Origin: USA (Calexico, CA)
  • Certifications: MIL-PRF-94
Technical Specifications
CharacteristicSpecification
Electrical Characteristics
Resistance Range500-1M (for B taper), 2K-1M (for other tapers)
Standard Resistance Tolerance10%
Residual Resistance (Max.)2
Resistance TaperAudio (A, C, D), Linear (B)
Maximum Operating Voltage350 Vac
Rated Power0.5W (B taper), 0.25W (other tapers)
Dielectric Strength1,500 Vac, sea level
Nominal Electrical Travel265
Insulation Resistance1,000 M
Gang Error (Dual Unit)3dB (-40dB to 0dB)
Mechanical Characteristics
Mechanical Travel (Rotational angle)295 10
Rotational Torque (Max.)108 gf.cm (36 gf.cm in each additional gang)
Rotational Stop Strength2,880 gf.cm
Detent Torque (Min.)144 gf.cm
Nut Tightening Strength (Min.)8 kgf.cm
Rotational Life1,000,000 cycles
Switch Characteristics (if applicable)
Switch CircuitSPDT
Contact Resistance (Max.)150 m
Rated Power (Switch)0.5 A at 30 Vdc