| Mfr. Part # | P170SP1-EA15BR100K |
| Model Number | P170SP1-EA15BR100K |
View Detail Information
Explore similar products
Rotary potentiometer TT Electronics P261S-D1BF3CB10K with metal shaft sealed
Durable TT Electronics P260S-D1BS2CB500 panel potentiometer featuring sealed
Durable rotary potentiometer TT Electronics P260S-D1AS3CB5K with metal shaft and
Durable panel potentiometer TT Electronics P170S-EC15BR100K with conductive
Product Specification
| Tolerance | ±20% | Power(Watts) | 100mW |
| Number of Turns | 1 | Resistance | 100kΩ |
| Description | 100kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors | Mfr. Part # | P170SP1-EA15BR100K |
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for various applications. It features a 17mm size, a 100,000 cycle life, and a conductive plastic element. Options for a switch, metal shaft, and bushing are available, making it a versatile solution for both commercial controls and high-performance position sensing.
|---|---|---|---|---|
| P170N | Side adjust, Solder lugs | Resistance range: 100-1M Ohms (B taper), 5K-1M Ohms (other tapers) Resistance tolerance: 20% Residual resistance: 10 ohms max. Input voltage: 200 Vac max. Power rating: 0.1W (B taper), 0.05W (other tapers) Dielectric strength: 500Vac, 1 minute Insulation resistance: 50M ohms at 500Vdc min. Sliding noise: 100mV max. Electrical travel: 240 nominal | Total mechanical travel: 260 10 Static stop strength: 40 oz-in Rotational torque: 0.5 to 1.25 oz-in | Operating temperature range: -20C to +70C Rotational life (potentiometer): 100,000 cycles |
| P170S | Side adjust, Solder lugs with switch | Switch contact resistance: 50M ohms max. Switch power rated: 1.0A at 12 Vdc Switch rotational angle: 30 10 (Potentiometer specs as above) | (Potentiometer specs as above) | Rotational life (switch): 15,000 cycles (Potentiometer specs as above) |
| P170S2 | Side adjust, PCB pins with switch | Switch contact resistance: 50M ohms max. Switch power rated: 1.0A at 12 Vdc Switch rotational angle: 30 10 (Potentiometer specs as above) | (Potentiometer specs as above) | Rotational life (switch): 15,000 cycles (Potentiometer specs as above) |