China programmable oscillator YXC Crystal Oscillators O705024576MEDH4MI with wide
  1. China programmable oscillator YXC Crystal Oscillators O705024576MEDH4MI with wide
programmable oscillator YXC Crystal Oscillators O705024576MEDH4MI with wide
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Operating Temperature -40℃~+85℃
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±20ppm
Frequency 24.576MHz
Description Programmable Oscillator 24.576MHz 3.3V SMD7050-4P
Mfr. Part # O705024576MEDH4MI
Package SMD7050-4P
Model Number O705024576MEDH4MI
Product Specification
Operating Temperature -40℃~+85℃ Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±20ppm Frequency 24.576MHz
Description Programmable Oscillator 24.576MHz 3.3V SMD7050-4P Mfr. Part # O705024576MEDH4MI
Package SMD7050-4P Model Number O705024576MEDH4MI
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: YXC (implied by URL)
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Not specified
  • Certifications: MIL-STD-883F, JESD22
Technical Specifications
ParameterSymbolMin.Typ.Max.UnitCondition
Frequency Range
Output Frequency Rangef1-110MHz-
Frequency Stability and Aging
Frequency StabilityF_stab-25-+25ppm-
Frequency StabilityF_stab-50-+50ppm-
Operating Temperature Range
Operating Temperature RangeT_use-20-+70CCommercial
Operating Temperature RangeT_use-40-+85CIndustrial
Supply Voltage and Current Consumption
Supply VoltageVdd2.252.52.75V-
Supply VoltageVdd2.522.83.08V-
Current ConsumptionIdd-3.84.5mANo load condition, f = 20 MHz, Vdd = 2.8V to 3.3V
Current ConsumptionIdd-3.74.2mANo load condition, f = 20 MHz, Vdd = 2.5V
Current ConsumptionIdd-3.54.1mANo load condition, f = 20 MHz, Vdd = 1.8V
OE Disable CurrentI_OD--4.2mAVdd = 2.5V to 3.3V, OE = GND, Output in high-Z state
OE Disable CurrentI_OD--4.0mAVdd = 1.8V, OE = GND, Output in high-Z state
Standby CurrentI_std-2.14.3AST = GND, Vdd = 2.8V to 3.3V, Output is weakly pulled down
Standby CurrentI_std-1.12.5AST = GND, Vdd = 2.5V, Output is weakly pulled down
Standby CurrentI_std-0.21.3AST = GND, Vdd = 1.8V, Output is weakly pulled down
LVCMOS Output Characteristics
Duty CycleDC45-55%All Vdds. See Duty Cycle definition in Figure 3 and Footnote 8
Rise/Fall TimeTr, Tf-12nsVdd = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% - 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf-1.32.5nsVdd =1.8V, 20% - 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf--2nsVdd = 2.25V - 3.63V, 20% - 80%
Output High VoltageVOH90%--VddIOH = -4 mA (Vdd = 3.0V or 3.3V) IOH = -3 mA (Vdd = 2.8V and Vdd = 2.5V) IOH = -2 mA (Vdd = 1.8V)
Output Low VoltageVOL--10%VddIOL = 4 mA (Vdd = 3.0V or 3.3V) IOL = 3 mA (Vdd = 2.8V and Vdd = 2.5V) IOL = 2 mA (Vdd = 1.8V)
Input Characteristics
Input High VoltageVIH70%--VddPin 1, OE or ST
Input Low VoltageVIL--30%VddPin 1, OE or ST
Input Pull-up ImpedanceZ_in5087150kPin 1, OE logic high or logic low, or ST logic high
Input Pull-up ImpedanceZ_in2-MPin 1, ST logic low
Startup and Resume Timing
Startup TimeT_start--5msMeasured from the time Vdd reaches its rated minimum value
Enable/Disable TimeT_oe--130nsf = 110 MHz. For other frequencies, T_oe = 100 ns + 3 * cycles
Resume TimeT_resume--5msMeasured from the time ST pin crosses 50% threshold
Jitter
RMS Period JitterT_jitt-1.83psf = 75 MHz, Vdd = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
RMS Period JitterT_jitt-1.83psf = 75 MHz, Vdd = 1.8V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-1225psf = 75 MHz, Vdd = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-1430psf = 75 MHz, Vdd = 1.8V
RMS Phase Jitter (random)T_phj-0.50.9psf = 75 MHz, Integration bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
RMS Phase Jitter (random)T_phj-1.32psf = 75 MHz, Integration bandwidth = 12 kHz to 20 MHz