China Stable Frequency TCXO ECS ECS-TXO-2016-33-320-TR Miniature SMD CMOS with Low
  1. China Stable Frequency TCXO ECS ECS-TXO-2016-33-320-TR Miniature SMD CMOS with Low
Stable Frequency TCXO ECS ECS-TXO-2016-33-320-TR Miniature SMD CMOS with Low
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Current - Supply 6mA
Operating Temperature -40℃~+85℃
Output Type HCMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±2.5ppm
Frequency 32MHz
Description HCMOS 3.3V 32MHz SMD2016-4P Oscillators RoHS
Mfr. Part # ECS-TXO-2016-33-320-TR
Package SMD2016-4P
Model Number ECS-TXO-2016-33-320-TR
Product Specification
Current - Supply 6mA Operating Temperature -40℃~+85℃
Output Type HCMOS Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±2.5ppm Frequency 32MHz
Description HCMOS 3.3V 32MHz SMD2016-4P Oscillators RoHS Mfr. Part # ECS-TXO-2016-33-320-TR
Package SMD2016-4P Model Number ECS-TXO-2016-33-320-TR
Product Overview
The ECS-TXO-2016 is a miniature SMD CMOS TCXO with a 2.0 x 1.6 x 0.8 mm ceramic package. It is designed for applications requiring critical stability, such as LoRa WAN and wireless IoT. This TCXO offers a low profile, a compact footprint, and an extended temperature range, making it suitable for space-constrained and demanding environments. It is RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: ECS
  • Origin: USA (implied by address)
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
ParameterConditionsUnitsMINTYPMAX
Frequency RangeMHz9.50060.000
Frequency Stability Toleranceat +25Cppm 2.0
Frequency Stability ToleranceVs. Temp (-30 ~ +85C)ppm2.0
Frequency Stability ToleranceVs. Temp (-40 ~ +85C)ppm 2.5
Frequency Stability ToleranceVoltage Change Vdd 5%ppm0.2
Frequency Stability ToleranceLoad Change (10%)ppm0.2
Frequency Stability ToleranceAging Per year @ +25Cppm1.0
Supply Voltage (Vdd)Specify in P/NV DC+1.8, +2.5, +2.8, +3.310%
Standby CurrentA10
Output LoadpF15
Output Voltage LevelVOL:10%Vdd max./VOH:90%Vdd min.V DC
Rise & Fall time10%Vdd 90%Vddns5
Duty Cycle@ Vdd%4555
Phase Noise@ 10 KHz offsetdBc/Hz-145
Tri State FunctionPin 1Output High or NCActive Low DisableHi-Z
Pad Connections1Tri-state
Pad Connections2Gnd
Pad Connections3Output
Pad Connections4Vdd
Current Consumption+1.8V & +2.5VmA Max3.13.74.2
Current Consumption+2.8V & +3.3VmA Max4.04.85.5