| Mfr. Part # | ECS-TXO53-S3-33-100-BN-TR |
| Package | SMD5032-10P |
| Model Number | ECS-TXO53-S3-33-100-BN-TR |
View Detail Information
Explore similar products
CMOS SMD TCXO ECS ECS-327TXO-2012-33-TR compact ceramic package for IoT devices
Crystal oscillator muRata XNCLH19M200THJA1P0 19200000 megahertz frequency
Stable Frequency TCXO ECS ECS-TXO-2016-33-320-TR Miniature SMD CMOS with Low
quartz pll oscillator RENESAS XK33R156R312R625I with ultra low phase noise and
Product Specification
| Description | SMD5032-10P Oscillators RoHS | Mfr. Part # | ECS-TXO53-S3-33-100-BN-TR |
| Package | SMD5032-10P | Model Number | ECS-TXO53-S3-33-100-BN-TR |
The ECS-TXO53-S3 is a CMOS SMD TCXO/VC-TCXO with a Stratum 3 classification, housed in a 5.0 x 3.2 x 1.8 mm ceramic package. It is designed for applications such as Femtocell, Nanocell, and Instrumentation.
| Model | Frequency Range (MHz) | Initial Frequency Tolerance | Frequency Tolerance After Reflow | Frequency Stability (Vs. Temp) | Input Voltage (VDC) | Current Consumption (mA) | Output Load (pF) | Start-up Time (mS) | Aging (ppm/year) | Rise Time (nS) | Fall Time (nS) | Duty Cycle (%) | Free Run Stability (20 Year) | Holdover Stability (24hr) | Phase Noise @ 50.000 MHz (dBc/Hz @ Offset) | VC-TXO Option Control Voltage (V) | VC-TXO Option Pullability (ppm) | Operating Temperature (C) | Storage Temperature (C) |
| ECS-TXO53-S3 | 10.000 - 52.000 | 1.0 ppm @ +25C 2C | 1.0 ppm (Up to 2 Reflows) | 280 ppb Vs. Temp (-40 ~ +85C) | +3.14 to +3.47 (VDD 33 Opt) | 8.0 (w/ 15 pF load) | 15 | 2.5 | 1.0 (1 year) | 10 (10% to 90%) | 10 (90% to 10%) | 45 - 55 | 4.6 ppm | 40 ppb | -55 @ 1 Hz, -83 @ 10 Hz, -108 @ 100 Hz, -130 @ 1 KHz, -148 @ 10 KHz, -155 @ 100 KHz | N/A | N/A | -40 to +85 | -55 to +125 |