| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Flip Flops |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Type | D-Type |
| Input Capacitance | 5 pF |
| Function | Standard |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Output Type | Inverted |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.5ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Current - Quiescent (Iq) | 200 µA |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Clock Frequency | 400 MHz |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Supplier Device Package | SC-74A |
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Series | 74LVC |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G80 |
| Description | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC74A |
View Detail Information
Explore similar products
NB7V52MMNG
74LVC1G175GV,125
74LVC1G74DC,125
MC100EP29MNG
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Flip Flops | Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | Type | D-Type |
| Input Capacitance | 5 pF | Function | Standard |
| Number of Bits per Element | 1 | Output Type | Inverted |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.5ns @ 5V, 50pF | Trigger Type | Positive Edge |
| Current - Quiescent (Iq) | 200 µA | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Clock Frequency | 400 MHz | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Supplier Device Package | SC-74A | Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V | Series | 74LVC |
| Number of Elements | 1 | Base Product Number | 74LVC1G80 |
| Description | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC74A |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!