| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Latches |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Delay Time - Propagation | 5ns |
| Series | 74F |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type, Addressable |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Output Type | Standard |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Independent Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Circuit | 1:8 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Base Product Number | 74F259 |
| Description | IC LATCH ADDRESS 31MA 16-SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
SN74LV373AIPWRG4Q1
N74F373DB,112
74HCT259PW,112
CD4044BDT
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Latches | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount | Delay Time - Propagation | 5ns |
| Series | 74F | Package | Tube |
| Logic Type | D-Type, Addressable | Supplier Device Package | 16-SO |
| Output Type | Standard | Mfr | NXP USA Inc. |
| Independent Circuits | 1 | Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Circuit | 1:8 | Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Base Product Number | 74F259 | Description | IC LATCH ADDRESS 31MA 16-SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!