| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Latches |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Delay Time - Propagation | 1ns |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Output Type | Tri-State |
| Mfr | Texas Instruments |
| Independent Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Circuit | 8:8 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Base Product Number | 74LV373 |
| Description | IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20TSSOP |
View Detail Information
Explore similar products
N74F373DB,112
74HCT259PW,112
CD4044BDT
N74F259D,602
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Latches | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Delay Time - Propagation | 1ns |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LV | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch | Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Output Type | Tri-State | Mfr | Texas Instruments |
| Independent Circuits | 1 | Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Circuit | 8:8 | Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Base Product Number | 74LV373 | Description | IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20TSSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!