| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Voice Record and Playback |
| Filter Pass Band | - |
| Product Status | Obsolete |
| Input Signal | Analog - Single Ended, Microphone |
| Features | Automatic Gain Control, Volume Control |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Output Signal | Analog - Single Ended, PWM Speaker Output |
| Series | ChipCorder® |
| Oscillator Type | Internal |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Interface | Pushbutton, SPI |
| Mfr | Nuvoton Technology Corporation |
| Voltage - Supply | 2.4 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Duration | 140 ~ 420 Sec |
| Messaging | Multiple |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Sampling Frequency | 4 ~ 12kHz |
| Description | IC VOICE REC/PLAY 420SEC 28SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
ISD1620BSY01
ISD17240EY01
ISD4002-180EY
ISD5216PY
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Voice Record and Playback | Filter Pass Band | - |
| Product Status | Obsolete | Input Signal | Analog - Single Ended, Microphone |
| Features | Automatic Gain Control, Volume Control | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube | Output Signal | Analog - Single Ended, PWM Speaker Output |
| Series | ChipCorder® | Oscillator Type | Internal |
| Supplier Device Package | 28-SOIC | Interface | Pushbutton, SPI |
| Mfr | Nuvoton Technology Corporation | Voltage - Supply | 2.4 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | Duration | 140 ~ 420 Sec |
| Messaging | Multiple | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Sampling Frequency | 4 ~ 12kHz | Description | IC VOICE REC/PLAY 420SEC 28SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!