| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Direct Digital Synthesis (DDS) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| Resolution (Bits) | 14 b |
| Supplier Device Package | 100-TQFP-EP (14x14) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Master fclk | 1 GHz |
| Voltage - Supply | 1.8V, 3.3V |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Tuning Word Width (Bits) | 32 b |
| Base Product Number | AD9910 |
| Description | IC DDS 1GHZ 14BIT 100TQFP |
View Detail Information
Explore similar products
AD9911BCPZ
AD9838BCPZ-RL7
AD9838BCPZ-RL
AD9913BCPZ
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Direct Digital Synthesis (DDS) | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - | Resolution (Bits) | 14 b |
| Supplier Device Package | 100-TQFP-EP (14x14) | Mfr | Analog Devices Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Master fclk | 1 GHz |
| Voltage - Supply | 1.8V, 3.3V | Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Tuning Word Width (Bits) | 32 b | Base Product Number | AD9910 |
| Description | IC DDS 1GHZ 14BIT 100TQFP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!