| Description | IC CNTRLR NONVOLATILE RAM 8-SOIC |
| Category | Integrated Circuits (ICs)MemoryControllers |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Product Number | MXD1210 |
| Controller Type | Nonvolatile RAM |
View Detail Information
Explore similar products
MIC2012YM
ENC28J60T-I/SS
XR21V1412IL32-F
LAN9500AI-ABZJ-TR
Product Specification
| Description | IC CNTRLR NONVOLATILE RAM 8-SOIC | Category | Integrated Circuits (ICs)MemoryControllers |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube | Series | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | Base Product Number | MXD1210 |
| Controller Type | Nonvolatile RAM | ||
| High Light | controller ic 4.75V ,controller ic 5.5V ,MXD1210CSA+ | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!