| Category | Integrated Circuits (ICs)InterfaceAnalog Switches - Special Purpose |
| Product Status | Obsolete |
| Features | T1/E1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5Ohm |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±3.3V ~ 5V |
| Applications | Telecommunications |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 6V ~ 11V |
| Number of Channels | 2 |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Switch Circuit | SPDT |
| Base Product Number | MAX4818 |
View Detail Information
Explore similar products
FSA4485UCX
ISL54406IRTZ-T
PI3G612ZHE
MT8806AP1
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs)InterfaceAnalog Switches - Special Purpose | Product Status | Obsolete |
| Features | T1/E1 | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) | Series | - |
| -3db Bandwidth | 350MHz | On-State Resistance (Max) | 5Ohm |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) | Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±3.3V ~ 5V | Applications | Telecommunications |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 | Voltage - Supply, Single (V+) | 6V ~ 11V |
| Number of Channels | 2 | Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | Switch Circuit | SPDT |
| Base Product Number | MAX4818 | ||
| High Light | Analog Switches IC 3.3V ,Analog Switches IC 5V ,MAX4818ETE+T | ||
Telecommunications Switch IC 2 Channel 16-TQFN (5x5)
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!