| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) |
| Data Rate (Max) | 2Mbps |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| With Modem Control | Yes |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |
| Mfr | MaxLinear, Inc. |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Number of Channels | 4, QUART |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 5.5V |
| FIFO's | 128 Byte |
| Description | IC UART QUAD 2.97V - 5.5V 68PLCC |
View Detail Information
Explore similar products
SC16C752BIBS,157
XR16M654IQ100-F
TL16C2550PFBG4
TL16C554AIPNRG4
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) | Data Rate (Max) | 2Mbps |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key | Protocol | RS232, RS485 |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) | Series | - |
| With Modem Control | Yes | Supplier Device Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| With Auto Flow Control | Yes | With IrDA Encoder/Decoder | Yes |
| Mfr | MaxLinear, Inc. | With False Start Bit Detection | Yes |
| Number of Channels | 4, QUART | Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 5.5V | FIFO's | 128 Byte |
| Description | IC UART QUAD 2.97V - 5.5V 68PLCC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!