| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Sensor, Capacitive Touch |
| Type | Buttons |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | Up to 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Supplier Device Package | 8-UDFN (3x3) |
| LED Driver Channels | Up to 2 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 80mA |
| Voltage - Supply | 2.05V ~ 3.6V |
| Package / Case | 8-UDFN Exposed Pad |
| Interface | Open Drain |
| Resolution | - |
| Proximity Detection | Yes |
| Base Product Number | MTCH102 |
| Description | IC PROXIMITY DETECTOR 8UDFN |
View Detail Information
Explore similar products
MTCH1010-V/SN
IQS323001CSR
CAP1133-1-AIA-TR
IQS572-BL-QNR
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Sensor, Capacitive Touch | Type | Buttons |
| Product Status | Active | Number of Inputs | Up to 2 |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - | DigiKey Programmable | Not Verified |
| Supplier Device Package | 8-UDFN (3x3) | LED Driver Channels | Up to 2 |
| Mfr | Microchip Technology | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 80mA | Voltage - Supply | 2.05V ~ 3.6V |
| Package / Case | 8-UDFN Exposed Pad | Interface | Open Drain |
| Resolution | - | Proximity Detection | Yes |
| Base Product Number | MTCH102 | Description | IC PROXIMITY DETECTOR 8UDFN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!