| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded System On Chip (SoC) |
| Product Status | Active |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Primary Attributes | FPGA - 350K Logic Elements |
| Series | Arria V SX |
| Package | Tray |
| Mfr | Intel |
| Supplier Device Package | 1517-FBGA, FC (40x40) |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TJ) |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Package / Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Number of I/O | MCU - 208, FPGA - 540 |
| RAM Size | 64KB |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ |
| Flash Size | - |
| Description | IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 1517FBGA |
View Detail Information
Explore similar products
10AS022E3F29E2LG
M2S050T-1VF400I
M2S050-1VFG400
10AS066H2F34E1HG
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded System On Chip (SoC) | Product Status | Active |
| Peripherals | DMA, POR, WDT | Primary Attributes | FPGA - 350K Logic Elements |
| Series | Arria V SX | Package | Tray |
| Mfr | Intel | Supplier Device Package | 1517-FBGA, FC (40x40) |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG | Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TJ) |
| Architecture | MCU, FPGA | Package / Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Number of I/O | MCU - 208, FPGA - 540 | RAM Size | 64KB |
| Speed | 800MHz | Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ |
| Flash Size | - | Description | IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 1517FBGA |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!