| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Package | Bulk |
| Series | TE0300 |
| Connector Type | B2B |
| Size / Dimension | 1.600" L x 1.900" W (40.50mm x 47.50mm) |
| Mfr | Trenz Electronic GmbH |
| Module/Board Type | FPGA, USB Core |
| Base Product Number | TE0300 |
| Co-Processor | Cypress FX2 USB 2.0 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| RAM Size | 64MB |
| Speed | 125MHz |
| Core Processor | Spartan-3E |
| Flash Size | 4MB |
| Description | IC MOD SPARTAN-3E 125MHZ 64MB |
View Detail Information
Explore similar products
CC-7U-Z111-Z1
SOMAM3517-10-1780RJCR
MCV-X6DB
CENGLH79520-10-403HCR-A
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules | Product Status | Not For New Designs |
| Package | Bulk | Series | TE0300 |
| Connector Type | B2B | Size / Dimension | 1.600" L x 1.900" W (40.50mm x 47.50mm) |
| Mfr | Trenz Electronic GmbH | Module/Board Type | FPGA, USB Core |
| Base Product Number | TE0300 | Co-Processor | Cypress FX2 USB 2.0 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | RAM Size | 64MB |
| Speed | 125MHz | Core Processor | Spartan-3E |
| Flash Size | 4MB | Description | IC MOD SPARTAN-3E 125MHZ 64MB |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!