| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Obsolete |
| Package | Bag |
| Series | ConnectCore® |
| Connector Type | 48-DIP |
| Size / Dimension | 2.480" L x 0.730" W (62.90mm x 18.50mm) |
| Mfr | Digi |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Co-Processor | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| RAM Size | 16MB |
| Speed | 55MHz |
| Core Processor | ARM7TDMI, NS7520 |
| Flash Size | 2MB |
| Description | IC MOD ARM7TDMI 55MHZ 16MB |
View Detail Information
Explore similar products
TE0300-01IBM
SOMAM3517-10-1780RJCR
MCV-X6DB
CENGLH79520-10-403HCR-A
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules | Product Status | Obsolete |
| Package | Bag | Series | ConnectCore® |
| Connector Type | 48-DIP | Size / Dimension | 2.480" L x 0.730" W (62.90mm x 18.50mm) |
| Mfr | Digi | Module/Board Type | MPU Core |
| Co-Processor | - | Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| RAM Size | 16MB | Speed | 55MHz |
| Core Processor | ARM7TDMI, NS7520 | Flash Size | 2MB |
| Description | IC MOD ARM7TDMI 55MHZ 16MB |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!