| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Translators, Level Shifters |
| Translator Type | Voltage Level |
| Product Status | Active |
| Input Signal | - |
| Features | Configurable Gate Logic Functions |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Bulk |
| Series | 74AUP |
| Data Rate | - |
| Supplier Device Package | 6-TSSOP |
| Output Type | Single-Ended |
| Channel Type | Unidirectional |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - VCCB | 2.3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - VCCA | 1.8 V ~ 2.7 V |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Channels per Circuit | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AUP1T97 |
| Description | IC LP CONFIG GATE V-XLATR 6TSSOP |
View Detail Information
Explore similar products
SN74GTLP1394RGYR
74ALVC164245PVG8
SN74AVCA164245VR
SY10EPT20VZG
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Translators, Level Shifters | Translator Type | Voltage Level |
| Product Status | Active | Input Signal | - |
| Features | Configurable Gate Logic Functions | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Bulk | Series | 74AUP |
| Data Rate | - | Supplier Device Package | 6-TSSOP |
| Output Type | Single-Ended | Channel Type | Unidirectional |
| Mfr | NXP USA Inc. | Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - VCCB | 2.3 V ~ 3.6 V | Voltage - VCCA | 1.8 V ~ 2.7 V |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | Channels per Circuit | 1 |
| Number of Circuits | 1 | Base Product Number | 74AUP1T97 |
| Description | IC LP CONFIG GATE V-XLATR 6TSSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!